امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 17 April , 2024
امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳ - 9 شوال 1445
شناسه خبر : 1045
  پرینتخانه » اقتصاد کلان تاریخ انتشار : 03 آوریل 2023 - 16:06 | 349 بازدید | ارسال توسط :

وزیر آموزش‌وپرورش برکنار می‌شود؟ / نارضایتی معلمان را از وضعیت آموزش‌وپرورش

روزهای پایانی سال گذشته به کام فرهنگیان تلخ شد. یکی به گل گرفتن «در» اداره آموزش‌وپرورش منطقه روی آورد و دیگری دست به دامن شبکه اجتماعی برای رساندن گلایه‌هایش شد. سرانجام حقوق برخی از معلمان واریز شد، البته با ورود رئیس دولت سیزدهم به ماجرا. ضمن آنکه حقوق معلمان خرید خدمت همچنان در بند اما […]

وزیر آموزش‌وپرورش برکنار می‌شود؟ / نارضایتی معلمان را از وضعیت آموزش‌وپرورش

روزهای پایانی سال گذشته به کام فرهنگیان تلخ شد. یکی به گل گرفتن «در» اداره آموزش‌وپرورش منطقه روی آورد و دیگری دست به دامن شبکه اجتماعی برای رساندن گلایه‌هایش شد. سرانجام حقوق برخی از معلمان واریز شد، البته با ورود رئیس دولت سیزدهم به ماجرا. ضمن آنکه حقوق معلمان خرید خدمت همچنان در بند اما و اگر است.

مشکلات وزارت آموزش‌وپرورش تمامی ندارد؛ یک روز صحبت از تاخیر واریز حقوق معلمان است و روز دیگر آزمون استخدامی و حواشی آن. اما آنطور که یک نماینده مجلس اخیرا افشا کرد در روزهای حساسی که حقوق فرهنگیان واریز نشده بود، یوسف نوری در سفر زیارتی کربلا بود. حالا زمزمه عزل نوری از این نهاد به گوش می‌رسد.

برخی از معلمان خرید خدمت می‌گویند ۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند. تعدادی دیگر هم کمتر از قراداد کاری خود واریزی داشته‌اند. سایر معلمان نیز حقوق اسفندماه ۱۴۰۱ را آخرین روز سال دریافت کردند. حالا برخی منابع از احتمال برکناری یوسف نوری از وزارت آموزش‌وپرورش برای عملکرد ضعیف او در موضوع حقوق معلمان خبر می‌دهند.

اخیرا مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد که اعتبار حقوق معلمان خرید خدمتی و حق‌التدریس‌ها نیز به حساب این نهاد واریز شده و چهارشنبه، دهم فروردین به حساب معلمان واریز می‌شود.

با این حال هنوز تعدادی از معلمان هیچ واریزی نداشته‌اند، تعدادی دیگر هم کمتر از میزان قرارداد کاری خود دریافت کرده‌اند. حقوقی که حتی کفاف اجاره‌خانه آنها را هم نمی‌دهد.

احتمال برکناری یوسف نوری قوت گرفت

مهدی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس به تسنیم گفت امروز جلسه‌ای برای رسیدگی وضعیت حقوق معلمان با وزیر آموزش‌وپرورش داریم. اگر به این نتیجه برسیم که یوسف نوری صلاحیت ندارد، استیضاح کلید می‌خورد.

البته این تنها چالش وزارت آموزش‌وپرورش در سال گذشته نبود. مسمومیت دانش‌آموزان در بسیاری از شهرها هم عملکرد یوسف نوری را زیر سوال برد. مسمومیت دانش‌آموزان ابتدا در شهر قم خبرساز شد. پس از آن مدارس شهرهای دیگر یکی پس از دیگری با مسمومیت دانش‌آموزان مواجه شدند.

یوسف نوری مسمومیت دانش‌آموزان را استرس آنها و شایعات فضای مجازی می‌دانست. گستردگی مسمومیت‌ها اما، کار را از حیطه مدیریت او خارج کرد. وزارت کشور و وزارت اطلاعات به ماجرا ورود کردند تا دست‌کم علت مسمومیت‌ها به خانواده‌ها اعلام شود.

بیش از یک سال و سه ماه از روزی که یوسف نوری سکان‌دار وزارت آموزش و پرورش شد، می‌گذرد. پس از مسمومیت‌ها و مشکلات صنفی معلمان، برخی از کارشناسان حوزه آموزش، مدیریت یوسف نوری را برای این وزارتخانه ناکارآمد دانستند.

حالا برخی از رسانه‌ها از جمله تسنیم از احتمال برکناری یوسف نوری خبر می‌دهند. باید دید نوری از وزارت آموزش‌وپروش عزل می‌شود یا ماجرا همچنان با تغییر یک معاون یا مدیر میانی ادامه پیدا می‌کند!

۶ ماه است که حقوق نگرفته‌ایم

اگرچه اخیرا مرکز اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپروش از دریافت اعتبار برای واریز حقوق معلمان خرید خدمت خبر داد اما همچنان برخی از آنها بلاتکلیف مانده‌اند.

یکی از معلمان خرید خدمات در یکی از مناطق تهران به تجارت‌نیوز می‌گوید: «من و بسیاری از همکارانم از مهرماه تاکنون هیچ‌گونه دریافتی از سوی آموزش‌وپرورش نداشتیم.»

او ادامه می‌دهد: «اواخر اسفندماه قرارداد کاری ما را به قرارداد معین کار تغییر دادند. این قرارداد را با مبلغ ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۳۱ خردادماه سال جاری تنظیم کرده‌اند.»

آنطور که این معلم توضیح می‌دهد پیش از این هم حقوق آنها با تاخیر واریز می‌شد، مثلا با دو یا سه ماه تاخیر. حالا ۶ ماه می‌گذرد و تکلیفشان همچنان مشخص نیست.

یکی دیگر از این معلمان به تجارت‌نیوز می‌گوید: «همین ۶ میلیون را هم با تاخیر واریز می‌کنند. وقتی هم واریز می‌کنند، کسری دارد. دستمان به جایی بند نیست. نه شرکتی که قراردادها را می‌بندد، پاسخگوست نه اداره آموزش‌وپرورش منطقه.»

حقوق بخور و نمیری که به گفته خودش گوشه‌ای از سختی راهی که برای کلاس‌ها طی می‌کند را هم جبران نمی‌کند. در روستا و بالای کوه، سرما و گرما می‌رود تنها برای اینکه دانش‌آموزانش از درس عقب نمانند.

ماجرای شرط استخدامی معلمان خرید خدمت

آنها علاوه بر دریافت نکردن حقوق با مشکل دیگری هم دست و پنجه نرم می‌کنند؛ نوع قرارداد کاری که ممکن است به بیکاری آنها ختم شود. اما ماجرای قرارداد کاری معلمان خرید خدمت چیست؟

پیش از این برخی از معلمان خرید خدمت در نامه‌ای به مجلس، درخواست رسیدگی به وضعیت قرارداد کاری و امنیت شغلی خود را داشتند.

در این نامه که به دست تجارت‌نیوز رسیده، آمده: «ما جمعی از معلمان خرید خدمت، پس از سال‌ها اشتغال در مدارس، با توجه به تبصره ۲۰ قانون بودجه امنیت شغلی و طیب خاطر خود نسبت به آینده را از دست داده‌ایم.»

در ادامه این نامه به شرط تمدید قرارداد معلمان خرید خدمت از سوی آموزش‌وپرورش نیز اشاره شده است: «با عنایت به اظهارات آقای صادق ستاری‌فر، معاون برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش، طبق ماده قانونی مذکور هر گونه به‌کارگیری معلمان خرید خدمات و تمدید قرارداد با آن‌ها پس از برگزاری آزمون استخدامی در ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، مورد تائید سازمان اداری و استخدامی نخواهد بود.»
آنطور که آنها به تجارت‌نیوز می‌گویند تنها به شرط قبولی در آزمون استخدامی اردیبهشت قرارداد کاری آنها تمدید می‌شود.

در نامه معلمان به مجلس با اشاره به این شرط آمده: «چنین شرطی باعث شده تا معلمان خرید خدماتی سال‌های تحصیلی ۹۴-۹۳، ۹۹-۹۸ و ۱۴۰۱-۱۴۰۰ در بلاتکلیفی محض قرار بگیرند.»

آنها با اعتراض به این شرط می‌گویند با توجه به حضور در مدارس که بیشتر کلاس‌ها دو شیفته هستند، در این فرصت کوتاه، وقت آماده‌سازی برای آزمون را نداریم. آزمونی که به گفته آنها منابعش به طور کامل تغییر کرده است.

گفتنی است پیش از این نهمین آزمون استخدامی آموزش‌وپروش با حواشی زیادی روبه‌رو بود. در این آزمون داوطلبان متاهل و دارای فرزند شانس بیشتری برای قبولی در این آزمون داشتند.

بر اساس بندهایی که در دفترچه آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی آمده بود به ازای تأهل و داشتن هر فرزند ۲ درصد و در مجموع حداکثر تا ۱۰ درصد به امتیاز کسب‌شده آزمون کتبی داوطلب اضافه می‌شد. همچنین برای آنها به سقف محدوده سنی دواطلب اضافه می‌شد. این امتیازات ذیل قانون جوانی جمعیت برای داوطلبان اعمال شد و البته انتقادات زیادی نیز به دنبال داشت.

کمبود ۲۶۰ هزار معلم در کشور

قرار است با آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش، حدود ۲۸ هزار معلم جذب این وزارتخانه شوند؛ از جمله حدود ۲۴ هزار معلم ابتدایی، ۲۳۳۲ معلم استثنایی و ۹۹۲ معلم برای مناطق عشایری.

در حالی برای استخدام رسمی معلمان خرید خدمت، شرط قبولی گذاشته‌اند که بارها مقامات آموزش‌وپرورش از کمبود جدی نیرو در این نهاد گفته‌اند. پیش‌تر احمدحسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت کمبود معلم در این نهاد ۲۳۰ تا ۲۶۰ هزار نفر است.

یکی از معلمان خرید خدمت به تجارت‌نیوز می‌گوید پس از سال‌ها تدریس حالا می‌گویند در آزمون استخدامی شرکت کنید. اگر صلاحیت آموزش را نداریم چرا در تمام این سال‌ها با کمترین حقوق با ما کار کردند؟

او می‌گوید: «آموزش‌وپرورش مانند سال‌های گذشته ما را هم با آزمون داخلی استخدام کند. آزمونی که افراد با سوابق کاری و پس از طی کردن دوره‌هایی استخدام می‌شدند.»

گل گرفتن «در» اداره آموزش‌وپرورش کلاردشت

گفتنی است حقوق معلمان رسمی نیز تا ۲۹ اسفندماه واریز نشده بود. البته آن هم به صورت علی‌الحساب و پس از اعتراض از سوی برخی از آنها انجام شد. اخیرا محمد وحیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس به خبرگزاری مهر گفت: «در چنین شرایط حساسی شخص وزیر هم چند روزی در سفر زیارتی کربلا بود و در کشور حضور نداشت. در حالی‌که فرهنگیان در وضعیت حساسی به سر می‌بردند.»

۲۹ اسفندماه فیلمی از یک معلم معترض در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد. معلمی که «در» اداره آموزش‌وپرورش کلاردشت در مازندران را گل گرفت و خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم گفت: «من یک فرهنگی‌ام، ۲۹ اسفندماه هنوز حقوق نگرفته‌ام.»

فیلم معلم معترض در کلاردشت، گوشه‌ای از نارضایتی معلمان را از وضعیت آموزش‌وپرورش نشان می‌داد.حالا باید دید نارضایتی فرهنگیان از وضعیت وزارت آموزش‌وپرورش به عزل نوری می‌انجامد یا نه.

نویسنده : تصنا | منبع خبر : تجارت نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.