امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 26 February , 2024
امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ - 17 شعبان 1445
شناسه خبر : 469
  پرینتخانه » کشاورزی و دام تاریخ انتشار : 30 دسامبر 2018 - 8:28 | 1340 بازدید | ارسال توسط :
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی :

گام بلند دولت برای توسعه و گسترش بخش کشاورزی در سال آینده

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، بودجه وزارت جهاد کشاورزی شامل ۲۱ هزار و ۵۷۳ میلیارد و ۴۴۷ میلیون ریال است که از این رقم ۱۶ هزار و ۱۸۹ میلیارد و ۵۴۹ میلیون ریال آن مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای (بودجه عمرانی) بوده و بقیه به مبلغ ۵ هزارو ۳۸۳ میلیارد و ۸۹۸ میلیون […]

گام بلند دولت برای توسعه و گسترش بخش کشاورزی در سال آینده

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران، بودجه وزارت جهاد کشاورزی شامل ۲۱ هزار و ۵۷۳ میلیارد و ۴۴۷ میلیون ریال است که از این رقم ۱۶ هزار و ۱۸۹ میلیارد و ۵۴۹ میلیون ریال آن مربوط به تملک دارایی های سرمایه ای (بودجه عمرانی) بوده و بقیه به مبلغ ۵ هزارو ۳۸۳ میلیارد و ۸۹۸ میلیون ریال به بودجه هزینه ای این وزارتخانه اختصاص دارد.
هرچند بودجه بخش هزینه ای این وزارتخانه نسبت به قانون بودجه امسال افزایش نشان می دهد اما در بخش بودجه های عمرانی شاهد کاهش ارقام بودجه هستیم به طوری که یک هزار و ۷۲۶ میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریال از بودجه عمرانی آن در مقایسه با امسال کم شده است.
سازمان های امور عشایری، موسسه پژوهش و برنامه ریزی کشاورزی، سازمان حفظ نباتات، سازمان چای کشور، نهاد نماینده ولی فقیه، موسسه جهاد نصر، سازمان امور اراضی کشور، شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور، شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران از جمله نهادهایی هستند که در ذیل ردیف بودجه وزارت جهاد کشاورزی قرار می گیرند.
با این حال سازمان شیلات ایران، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، موسسه واکسن و سرم سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و شرکت شهرک های کشاورزی دارای ردیف های جداگانه در لایحه بودجه هستند.
دولت برای سال آینده یک هزار و ۴۶۰ میلیارد و ۲۵۵ میلیون ریال برای بخش شیلات، ۱۳ هزارو ۲۲۷ میلیارد و ۱۴۵ میلیون ریال برای بخش سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، هفت هزار و ۴۷۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال برای بخش سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سه هزار و ۷۱۸ میلیارد و ۸۷۳ میلیون ریال برای بخش موسسه رازی، سه هزارو ۴۰ مییلیارد و ۶۲۲ میلیون ریال برای بخش دامپزشکی، یک هزار و ۵۲۲ میلیارد و ۷۶۴ میلیون ریال برای سازمان مرکزی تعاون روستایی و ۲۲۸ میلیارد و ۵۲۹ میلیون ریال برای شرکت شهرک های کشاورزی بودجه پیش بینی کرده است.
در این رابطه «حسن قاسمی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: براساس لایحه بودجه ۹۸، در تبصره ۱۴ منابع خرید تضمینی گندم از دو محل، یکی از آنها رقم ۲ هزارمیلیارد تومان از (محل ردیف ۵۲۰۰۰۰) قانون بودجه ۹۷ و ۶ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها پیش بینی شده است.
مجموع اعتبار خرید تضمینی در این لایحه بودجه ۸ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان از محل ردیف هاست که نسبت به سال گذشته ۶۲٫۹ درصد رشد را نشان می دهد.
وی گفت: البته منابع دیگری در قانون پیش بینی شده که اگر کاهش منابع داشتیم با مکانیزم های قانونی آن منابع را تامین کنیم.
به گفته وی، اعتبار سال گذشته خرید تضمینی گندم در بودجه ۹۷ مبلغ پنج هزار میلیارد تومان است.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی یادآورشد: در بحث خرید واکسن دام و طیور مبلغ ۱۲۶٫۸ میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به امسال ۴۱٫۷ درصد رشد دارد.
وی اضافه کرد: این رقم در بودجه سال ۹۷ حدود ۸۹٫۵ میلیارد تومان بوده است.
قاسمی اظهارداشت: در تبصره یک بابت تامین مالچ (خاکپوش) سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری برای مبارزه با پدیده بیابان زدایی مبلغ ۱۰۲۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به سال ۹۷ به مبلغ ۳۹۰ میلیارد تومان، ۱۶۲ درصد یا ۲٫۶ دهم برابر رشد را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: همچنین از محل فروش آب بهای شهری برای آبرسانی شرب عشایر، ۱۹٫۳ دهم میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به امسال به مبلغ ۱۵ میلیارد تومان، حدود ۲۹ درصد رشد داشته است.
این مقام مسئول در معاونت برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی گفت: در تبصره ۸، برای طرح های سامانه نوین آبیاری، شبکه های آبیاری زهکشی و طرح های آب و خاک سهم بلاعوض طبق قانون بند ب ماده ۳۵ قانون برنامه ششم توسعه و اصلاحات بعدی آن ۸۵ درصد تعیین شده که بار دیگر برای بودجه سال ۹۸ تکرار شده است.
وی افزود: در بخش بازسازی و نوسازی قنوات، مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۸ دیده شده درحالی که امسال این رقم حدود ۹۰ میلیارد تومان است؛یعنی ۵۵٫۶ درصد رشد دارد.
به گفته قاسمی، در لایحه بودجه سال آتی برای تجهیز و نوسازی شالیزارهای شمال کشور ۸۷٫۷ دهم میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که نسبت به بودجه سال ۹۷ نزدیک ۴۱٫۲ درصد رشد را نشان می دهد.
وی ادامه داد: در سال ۹۷ این رقم ۶۲٫۸ میلیارد تومان بوده است.
وی خاطرنشان ساخت: برای تقویت مرغ لاین نیز در لایحه بودجه سال ۹۸ با حمایت ویژه ۱۳٫۸ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده در حالی که در بودجه امسال این رقم ۴ میلیارد تومان بود یعنی ۱۱۹٫۴ درصد رشد خواهیم داشت.

** ۲ ردیف بودجه جدید برای توسعه زیرساخت برنج و آب بندان ها
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی گفت: در لایحه بودجه سال ۹۸، دو ردیف جدید بودجه ای برای توسعه زیرساخت های تولید برنج و آب بندان ها برای استان های شمالی کشور در نظر گرفته شده است.
وی افزود: برای حمایت از افزایش بهره وری و توسعه زیرساخت های تولید برنج در استان های گیلان ومازندران و کشت های جایگزین در سایر استان های کشور ۳۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.
«همچنین در بحث آب بندان های استان های شمالی کشور همچون گیلان، مازندران و گلستان اعتبار ملی ۱۴۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است که باید استان ها از محل بودجه استانی خود با مشارکت مردم اعتباری معادل همین میزان تخصیص دهند.»
به گفته وی، مجموع این رقم برای آب بندان های شمال کشور به ۲۹۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

** ردیف بودجه توسعه کشت دانه های روغنی مستقل شد
قاسمی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال ۹۸، ردیف بودجه توسعه کشت دانه های روغنی با پیش بینی اعتبار ۴۵ میلیارد تومان مستقل شد زیرا در لایحه بودجه ۹۷ این رقم با ردیف بودجه های دیگر بود.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: براساس تبصره ۱۳ بند ج، مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سهم دولت برای تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی، بند د، مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای پیشگیری و مهار بیماری های واگیر دامی و مشترک و بند «ه»، مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای ارتقای کیفیت واکسن آنفلوانزای طیور سرم سازی رازی پیش بینی شده است که نسبت به امسال تغییری را نشان نمی دهد.

** بودجه عمرانی بخش کشاورزی در انتظار اعتبار صندوق توسعه ملی
قاسمی درباره بودجه عمرانی بخش کشاورزی در بودجه سال ۹۸ نیز توضیح داد: تخصیص اعتبار صندوق توسعه ملی با حکم رهبر معظم انقلاب بوده که هنوز تعیین تکلیف نشده است.
وی گفت: در صورت لحاظ اعتبار از این صندوق به بخش کشاورزی به انظمام متفرقه ها، ۱۸٫۶ درصد رشد خواهیم داشت اما بدون متفرقه ها ۷٫۲ درصد کاهش می یابد.
وی اضافه کرد: به احتمال زیاد در مجلس شورای اسلامی منابعی برای توسعه فرایند اجرای آبخیزداری و سیستم های نوین آبیاری طبق قانون نیز خواهیم داشت.

| منبع خبر : خبرگزاری اقتصاد ایران
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.