امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 30 May , 2023
امروز : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ - 11 ذو القعدة 1444
شناسه خبر : 781
  پرینتخانه » کشاورزی و دام تاریخ انتشار : 01 فوریه 2023 - 10:40 | 118 بازدید | ارسال توسط :

واردات سموم با کیفیت با هدف افزایش تولید محصولات کشاورزی

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه کنترل شیمیایی جایگاه بسزایی در مدیریت تلفیقی آفات، سلامت جامعه و اقتصاد دارد، گفت: برنامه مدیریت تلفیقی و همپای آن کنترل شیمیایی در یک کشور زمانی موفق است که واردات، تولیدات و مصرف آفت‌کش‌ها مطابق قوانین بین‌المللی و طبق چارچوب‌های علمی و ضوابط قانونی برنامه‌ریزی و اجرا […]

واردات سموم با کیفیت با هدف افزایش تولید محصولات کشاورزی

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه کنترل شیمیایی جایگاه بسزایی در مدیریت تلفیقی آفات، سلامت جامعه و اقتصاد دارد، گفت: برنامه مدیریت تلفیقی و همپای آن کنترل شیمیایی در یک کشور زمانی موفق است که واردات، تولیدات و مصرف آفت‌کش‌ها مطابق قوانین بین‌المللی و طبق چارچوب‌های علمی و ضوابط قانونی برنامه‌ریزی و اجرا شود.

سرپرست سازمان حفظ نباتات گفت: با هدف افزایش تولید محصولات کشاورزی با کیفیت لازم است که واردات سموم از منابع با استاندارد درجه یک صورت گیرد.

آقای حسین رنجبراقدم سرپرست سازمان حفظ نباتات گفت: حضور و همکاری شما با سازمان حفظ نباتات کشور بسیار ارزشمند است و امید می‌رود با همفکری و تعاملات بیشتر شاهد اتفاقات تأثیرگذار در حفظ و ارتقای سلامت محصولات کشاورزی باشیم، چراکه این امر رابطه مستقیمی با اقتصاد و سفره‌های هم وطنانمان دارد.

او اجرای برنامه مدیریت تلفیقی آفات را یکی از وظایف و برنامه‌های سازمان برشمرد و گفت: نگاه سازمان به حوزه آفت‌کش‌ها به عنوان یکی از اجزای مهم در جورچین مدیریت تلفیقی آفات است که رابطه مستقیمی با کنترل شیمیایی دارد.

او بر نظارت همه‌جانبه از مرحله واردات تا مصرف سموم تاکید کرد و گفت: بررسی‌های بعمل آمده نشان دهنده این است که اضافه شدن غیرمنطقی و بدون برنامه‌ریزی سموم به سبد آفت‌کش‌های کشور، بیشتر بودن تعداد فروشگاه‌های عرضه سموم نسبت به کلینیک‌های گیاه‌پزشکی و انسکتاریوم‌ها که نقش تشخیص آفات، تجویز و کنترل آفات را دارند و ضعف در حوزه ترویج و آموزش، سبب مصرف نامناسب آفت‌کش‌ها (عدم مصرف بهینه سموم چه در میزان مصرف و چه در زمان کنترل) شده است، اینجا است که نقش خطیر نظارتی ما مشخص می‌شود که با پایش و نظارت بر واردات، تولید، عرضه و بکارگیری آفت‌کش‌ها، ضامن سلامت محصولات کشاورزی شویم.

رنجبراقدم از بروزرسانی رویکرد ثبت برند در سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد و گفت: تسهیل در واردات و ثبت و صدور مجوزها، کمکی به حل مشکل نمی‌کند باید در این مساله ضابطه‌مند وارد شد. در رویکرد ثبت سموم، فرایند ثبت برند بروزرسانی و بازنگری می‌شود و کلیه سموم باید شناسنامه داشته باشند.

این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان حفظ نباتات، علاقمند به ارتقا و تنوع‌بخشی در سبد آفت‌کش‌ها است، گفت: در تجارت سم و آفت‌کش نباید تنها سمومی تصویب و وارد عرصه شوند که بازار مصرف وسیعی دارند یا اینکه صرفاً برای محصولات خاصی در نظر گرفته شوند، باید نگاه جامع به تمام محصولات و عوامل خسارت‌زا داشته باشیم.

او تاکید کرد: رویکردمان تنوع‌بخشی به سبد آفت‌کش‌های کشور با هدف تصویب سموم کم‌خطر، باکیفیت و واجد حداقل دوره کارنس و ملاحظات زیست‌محیطی و با در نظر گرفتن کلیه گروه‌های هدف و ارزیابی میزان خطر در حوزه آفت‌کش‌ها است.

سرپرست سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه این سازمان، از شرکت‌های تخصصی و افراد فعال و حرفه‌ای در این حوزه حمایت می‌کند، ادامه داد: با هدف افزایش تولید محصولات کشاورزی باکیفیت، لازم است واردات سموم را از منابع با استانداردهای بالا و درجه یک قرار گیرد.

او افزود: در واگذاری امور به بخش خصوصی، سازمان حاکمیتی حفظ نباتات کشور نظارت عالیه دارد و در این راستا نباید تعارض منافع پیش بیاید.

رنجبراقدم  بر تشکیل اتاق‌های فکر با همکاری انجمن‌های وارد کنندگان و تولید کنندگان آفت‌کش‌های شیمیایی تاکید کرد و گفت: با تشکیل اتاق‌های فکر که متشکل از کارشناسان خبره، دانشگاهیان، انجمن‌ها و صاحبان اندیشه این بخش هستند ساختاری ایجاد خواهیم کرد که منجر به خط‌دهی درستی در صنعت آفت‌کش‌ها خواهد شد.

نویسنده : تصنا | منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.