امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 30 September , 2023
امروز : شنبه, ۸ مهر , ۱۴۰۲ - 16 ربيع أول 1445
شناسه خبر : 996
  پرینتخانه » بانک و بیمه تاریخ انتشار : 11 مارس 2023 - 14:57 | 158 بازدید | ارسال توسط :

نرخ بهره بین بانکی به ۲۳٫۱۴ درصد رسید

مطابق آخرین به‌روزرسانی بانک مرکزی از نرخ بهره بین بانکی، نرخ مذکور در سومین هفته اسفند ماه به افزایش ۰٫۰۵ درصدی همراه شد و برای هشتمین هفته متوالی به صعود خود ادامه داد. به این ترتیب، میانگین موزون نرخ سود بین بانکی در این هفته به ۲۳٫۱۴ درصد رسید. نرخ ریپو نیز پس از یک […]

نرخ بهره بین بانکی به ۲۳٫۱۴ درصد رسید

مطابق آخرین به‌روزرسانی بانک مرکزی از نرخ بهره بین بانکی، نرخ مذکور در سومین هفته اسفند ماه به افزایش ۰٫۰۵ درصدی همراه شد و برای هشتمین هفته متوالی به صعود خود ادامه داد. به این ترتیب، میانگین موزون نرخ سود بین بانکی در این هفته به ۲۳٫۱۴ درصد رسید. نرخ ریپو نیز پس از یک هفته ثبات، بار دیگر صعودی شد.

بانک مرکزی مطابق هفته‌های گذشته، جدیدترین به‌روزرسانی خود از آمار نرخ بهره بین بانکی و حداقل نرخ توافق بازخرید، مربوط به هفته منتهی به ۱۷ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد. گزارشی که بر اساس آن، روند رو به بالای نرخ بهره بازار بین بانکی همچنان ادامه پیدا کرده و حداقل نرخ توافق بازخرید نیز پس از یک هفته ثبات، بار دیگر صعودی شده است. این در حالی است که میزان تزریق پول در بازار بین بانکی در هفته مذکور به بیشترین میزان خود از ابتدای سال جاری رسیده است.
روند نرخ بهره بین بانکی و تزریق پول بانک مرکزی در بازار شبانه در سال 1401
روند نرخ بهره بین بانکی و تزریق پول بانک مرکزی در بازار شبانه در سال ۱۴۰۱

جهش ادامه‌دار نرخ بهره بین بانکی

مطابق آخرین به‌روزرسانی بانک مرکزی از نرخ بهره بین بانکی، نرخ مذکور در سومین هفته اسفند ماه به افزایش ۰٫۰۵ درصدی همراه شد و برای هشتمین هفته متوالی به صعود خود ادامه داد. به این ترتیب، میانگین موزون نرخ سود بین بانکی در این هفته به ۲۳٫۱۴ درصد رسید.

این در حالی است که بانک مرکزی در همین مدت بیش از ۷۴ هزار میلیارد تومان از منابع خود را در بازار بین بانکی عرضه کرد و با این مبلغ، بخشی از نیاز ۱۷ بانک و موسسه اعتباری به وجوه نقد را برطرف کرد.

اما نکته مهم در ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی آن است که تزریق پول به این بازار در هفته گذشته، بیشترین تزریق هفتگی پول از ابتدای سال ۱۴۰۱ به شمار می‌رود. تزریق پول بانک مرکزی در بازار بین بانکی تحت عنوان اعتبارات قاعده‌مند با نرخ سود ۲۴ درصدی صورت گرفت که سقف نرخ سود در این معاملات به حساب می‌آید.

نکته قابل توجه دیگر نیز آن است که در هفت روز منتهی به ۱۵ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ حدود ۷۶ هزار میلیارد تومان از استقراض‌های پیشین بانک‌ها از بانک مرکزی سررسید شد و این مبلغ به بانک مرکزی بازگشت.

نویسنده : تصنا | منبع خبر : تجارت نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.