امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 20 April , 2024
امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ - 12 شوال 1445
شناسه خبر : 730
  پرینتخانه » اقتصاد کلان, کشاورزی و دام تاریخ انتشار : 28 فوریه 2019 - 0:58 | 3144 بازدید | ارسال توسط :

قمیت اقلام خوراکی در یک سال گذشته چه تغییراتی کرده است؟ +جدول ونمودار

بررسی قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی در بهمن ماه سال جاری نشان می دهد، نرخ برخی از کالاها همچون گوشت، مرغ، سیب و گوجه فرنگی نسبت به بهمن ماه پارسال، رشد محسوسی را تجربه کرده است.
قمیت اقلام خوراکی در یک سال گذشته چه تغییراتی کرده است؟ +جدول ونمودار

بررسی قیمت اقلام خوراکی در بهمن ماه سال جاری به استناد گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد، هر کیلوگرم  برنج ایرانی  درجه یک در بهمن ماه، به قیمت ۱۶ هزار و ۲۱۷ تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۴۶۲ تومان بهمن ماه سال گذشته، ۲۰.۵ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۱۶ هزار و ۹۵ تومان دی ماه سال جاری نیز،رشد ۰.۸ درصدی یافته است.

همچنین هر کیلوگرم  برنج خارجی  درجه یک در بهمن ماه امسال، ۸ هزار و ۸۰۸ تومان بوده است؛ در حالیکه نرخ این محصول در بهمن ماه سال گذشته، ۶ هزار و ۵۰۳ تومان به ثبت رسیده و از این رو، شاهد افزایش ۳۵.۴ درصدی قیمت برنجخارجی طی یک سال بوده ایم. البته نرخ این محصول در بهمن ماه نسبت به دی ماه سال جاری، کاهش ۲.۳ درصدی را تجربه کرده است.

هر کیلوگرم  گوشت گوسفندی  نیز در بهمن ماه امسال، با نرخ ۸۰ هزار و ۵۲۳ تومان به فروش رسیده است که نسبت به ۴۰ هزار و ۷۱۶ تومان در بهمن ماه سال ۹۶، رشد ۹۷.۸ درصدی را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به دی ماه سال جاری که ۶۹ هزار و ۶۱۷ تومان بود، افزایش ۱۵.۶ درصدی داشته است.

هر کیلوگرم  گوشت گاو یا گوساله  که در دی ماه امسال ۶۵ هزار و ۸۴۱ تومان بود، در بهمن ماه به ۷۲ هزار و ۶۳۶ تومان رسیده که رشد ۱۰.۳ درصدی یافته است؛ همچنین این نرخ نسبت به بهمن ماه سال گذشته که ۳۸ هزار و ۷۰۵ تومان بوده، افزایش ۸۷.۷ درصدی داشته است.

همچنین هر کیلوگرم  مرغ ماشینی  که در دی ماه ۱۳ هزار و ۱۰ تومان بود با رشد ۷.۱ درصدی در بهمن ماه، به ۱۳ هزار و ۹۳۴ تومان رسید؛ این در حالی است که نرخ این محصول در بهمن ماه پارسال نیز، ۷ هزار و ۴۶۲ تومان بود که نشانگر رشد ۸۶.۷ درصدی است.

هر کیلوگرم  تخم مرغ ماشینی  نیز در بهمن ماه ۹ هزار و ۹۳۷ تومان بود که افزایش ۲۱.۸ درصدی نسبت به بهمن ماه پارسال که ۸ هزار و ۱۶۰ تومان بود را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به دی ماه که ۱۰ هزار و ۵۳۸ تومان بود، ۵.۸ درصد کاهش یافته است.

بر این اساس؛ هر یک لیتر  شیر پاستوریزه  نیز که در دی ماه امسال ۴ هزار و ۵۷۷ تومان بود در بهمن ماه رشد ۱.۴ درصدی یافت و به ۴ هزار و ۶۴۲ تومان رسید. نرخ این محصول در بهمن ماه پارسال ۲ هزار و ۸۲۲ تومان بود که نشان از افزایش ۶۴.۵ درصدی هر لیتر شیر در بهمن ماه سال جاری دارد.

همچنین هر کیلوگرم  ماست پاستوریزه  در بهمن ماه، با قیمت ۶ هزار و ۲۶ تومان به فروش رسیده است که نشان از کاهش ۰.۱ درصدی نسبت به دی ماه (۶ هزار و ۳۵ تومان) و افزایش ۵۴.۶ درصدی نسبت به بهمن ماه پارسال که ۳ هزار و ۸۹۸ تومان بوده، را نشان می‌دهد.

نرخ  پنیر ایرانی پاستوریزه  (۵۰۰ گرم) نیز در بهمن ماه ۸ هزار و ۸۵۲ تومان بود که افزایش ۱.۴ درصدی نسبت به دی ماه (۸ هزار و ۷۳۳ تومان) دارد. نرخ این محصول در بهمن ماه پارسال، ۵ هزار و ۹۳۳ تومان بود که بیانگر افزایش ۴۹.۲ درصد قیمت پنیر در دی امسال است.

کره پاستوریزه  (۱۰۰گرم) ۴ هزار و ۵۵۷ تومان در بهمن ماه امسال به فروش رسید که افزایش ۳۵.۸ درصدی نسبت به بهمن پارسال که ۳ هزار و ۳۵۵ تومان داشته و البته نسبت به دی ماه (۴ هزار و ۵۴۹ تومان) افزایش ۰.۲ درصدی یافته است.

هر ۹۰۰ گرم  روغن مایع  نیز در بهمن ماه امسال ۷ هزار و ۷۱۶ تومان بود که افزایش ۰.۱ درصدی نسبت به دی ماه یافته است. نرخ این محصول در بهمن پارسال ۵ هزار و ۳۸۵ تومان بود که نشان گر افزایش ۴۳.۳ درصدی این محصول در بهمن امسال است.

هر کیلوگرم  موز  در بهمن ماه امسال با افزایش ۱۰۳.۱ درصدی نسبت به بهمن ماه پارسال که ۶ هزار و ۲۴۸ تومان بود، به قیمت ۱۲ هزار و ۶۹۱ تومان رسیده است. نرخ این محصول در دی ماه ۱۲ هزار و ۸۷۹ تومان بود.

سیب درختی زرد، پرتقال و خیار  نیز در  بهمن ماه به ترتیب با قیمت ۸ هزار و ۵۷۳ تومان، ۵ هزار و ۲۳۸ تومان و ۴ هزار و ۹۸۱ تومان به فروش رفته است که نسبت به بهمن ماه پارسال به ترتیب ۱۲۸ درصد، ۵۶.۲ درصد و ۷۵.۴ درصد رشد داشته است. نرخ سیب درختی نسبت به دی ماه امسال، ۴.۷ درصد، نرخ پرتقال ۱۴.۳ درصد و نرخ خیار ۲۱.۳ درصد افزایش داشته است.

در بهمن ماه ماه نرخ  گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز  به ترتیب ۵ هزار و ۱۷۴۰ تومان، ۳ هزار و ۱۰۹ تومان و ۳ هزار و ۶۳۵ تومان بود که افزایش ۱۲۷.۹ درصدی، ۷۴.۷ درصدی و ۴۲.۷ درصدی نسبت به بهمن ماه پارسال دارد؛ ضمن اینکه نرخ گوجه فرنگی نسبت به دی ماه امسال ۲۰.۱ درصد، نرخ سیب زمینی ۴.۶ درصد و ۲۲.۱ درصد افزایش داشته است.

لوبیا چیتی، عدس، قند و شکر  نیز به ترتیب با افزایش ۱۶.۵ درصد، ۵.۷ درصد، ۳۲.۴درصد و ۲۹ درصد با نرخ ۱۴ هزار و ۴۵ تومان، ۸ هزار و۶۵۱ تومان، ۵ هزار و ۴۰۴ تومان و ۴ هزار و ۲۲۸ تومان به فروش رسیده است. در بین این ۴ محصول تنها عدس نسبت به دی ماه ۱.۵ درصد کاهش قیمت داشته است.

رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته ای  به ترتیب با افزایش ۲۳۱.۶ درصد و ۴۶.۳ درصد با قیمت ۱۸ هزار و ۷۷۲ تومان و ۳۱ هزار و ۶۴ تومان فروخته شده است. نرخ رب گوجه فرنگی نسبت به دی ماه ۰.۷ درصد کاهش داشته است.

جزئیات اعداد و ارقام مربوط به تغییرات قیمتی ۲۴ قلم کالای ذکر شده به شرح جدول زیر است.

| منبع خبر : اقتصادنیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.