امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 6 December , 2023
امروز : چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲ - 24 جماد أول 1445
شناسه خبر : 922
  پرینتخانه » طلا و ارز تاریخ انتشار : 25 فوریه 2023 - 16:12 | 237 بازدید | ارسال توسط :

ساماندهی قیمت دلار این بار با وعده قالیباف!!/قیمت ارز در فضای مجازی غیرواقعی است!!!

جلسه ارزی پس از یک هفته برگزار شد. نتیجه جلسه این بود که قیمت ارز در فضای مجازی غیرواقعی است.آقای خاندوزی وزیر اقتصاد نیز گزارش‌هایی به نمایندگان مجلس ارائه داد و بیان داشت که پشت پرده اختلالات بازار ارزی شناسایی شده و به زودی نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی تکلیف این افراد را مشخص […]

ساماندهی قیمت دلار این بار با وعده قالیباف!!/قیمت ارز در فضای مجازی غیرواقعی است!!!

جلسه ارزی پس از یک هفته برگزار شد. نتیجه جلسه این بود که قیمت ارز در فضای مجازی غیرواقعی است.آقای خاندوزی وزیر اقتصاد نیز گزارش‌هایی به نمایندگان مجلس ارائه داد و بیان داشت که پشت پرده اختلالات بازار ارزی شناسایی شده و به زودی نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی تکلیف این افراد را مشخص خواهند کرد.

محمدباقر قالیباف در آغاز جلسه علنی نوبت صبح امروز (شنبه) مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: باتوجه به اهمیت مسائل ارزی در کشور که لازمه یک هماهنگی جدی و قوی بین دولت و مجلس برای سامان دادن این بازار است، امروز از ساعت ۸ صبح تا این لحظه، مجلس با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی جلسه غیرعلنی داشت.

وی در ادامه اظهار کرد: به جمع بندی‌های خوبی در این جلسه رسیدیم. ان شاءالله با هماهنگی شکل گرفته و اقدامات و حرکت های دولت بر این مشکل فائق خواهیم آمد.

قیمت ارز در فضای مجازی غیر واقعی است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز درباره این جلسه گفت: رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت که با ایجاد سامانه واحد ارز و طلا قیمت واقعی دلار نیز در آن سامانه درج شده است و آن قیمت‌هایی که در فضای مجازی و در جا‌های دیگر وجود دارد غیر واقعی است.

محمدرضا میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس اظهار داشت: این جلسه با حضور آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور، آقای فرزین رئیس کل بانک مرکزی و آقای خاندوزی وزیر اقتصاد برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه دولت گزارش‌هایی به نمایندگان مجلس در رابطه با بازار ارز کشور ارائه داد و سپس چند تن از نمایندگان و همچنین نماینده‌هایی از کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه در این باره صحبت کردند و سوالاتی را مطرح کرده که تیم اقتصادی دولت به آن پاسخ دادند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت که در ابتدای دولت سیزدهم مشکلاتی وجود داشته که به مرور زمان این مشکلات در حال کاهش یافتن است و به زودی در بازار ارز نیز شاهد حل مشکل و ثبات خواهیم بود.

میرتاج‌الدینی تصریح کرد: همچنین رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت که با ایجاد سامانه واحد ارز و طلا قیمت واقعی دلار نیز در آن سامانه درج شده است و آن قیمت‌هایی که در فضای مجازی و در جا‌های دیگر وجود دارد غیر واقعی است.

میرتاج الدینی در پایان گفت: قرار شد که مجلس و دولت جلسات مشترکی درباره بازار ارزی سکه و طلا و همچنین وضعیت اقتصادی کشور برگزار کنند و دولت نیز از مشورت‌های اقتصادی مجلس در راستای ثبات‌سازی اقتصاد استفاده کنند.

نتيجه جلسه غيرعلنى بررسى وضعيت بازار ارز؛ تشكيل جلسه مشترك مجلس و دولت

محمدتقی نقدعلی نماينده خمينى شهر گفت:مطابق با مباحث مطرح شده در این جلسه باید گفت که فضای روانی شدیدی بر بازار ما حاکم شده و بر پارامترهای واقعی اقتصاد غلبه کرده است. یعنی به جای مباحث حقیقی و اقتصادی بیشتر بعد روانی کارها را جلو می‌برد.

وی ادامه داد: دولت تدابیری چون تشکیل بازار مبادله ارزی را انجام داده است و تصمیماتی هم برای بازگرداندن دلارهای ناشی از صادرات فولاد و پتروشیمی اتخاذ شده است که این کارها برای کنترل بازار ارز است.

نماینده خمینی شهر در پایان یادآور شد: قرار است کمیته مشترکی بین مجلس و دولت تشکیل شود و تدابیر لازم برای کنترل بازار ارز به صورت هماهنگ بین مجلس و دولت در نظر گرفته شود.

جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی مسائل اقتصادی و وضعیت بازار ارز برگزار شد شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال افزایش قیمت ارز و سکه و تحولات بازار، امروز شنبه جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل دادند. در این جلسه مخبر معاون اول رییس جمهور، خاندوزی وزیر اقتصاد و فرزین رئیس کل بانک مرکزی حضور پیدا کردند و پس از پایان این جلسه، نمایندگان وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ شدند.

سلیمی: پشت پرده افزایش نرخ ارز شناسایی شده است

عضو هیأت رئیسه مجلس هم گفت: در جلسه غیرعلنی امروز سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی ودارایی گفت که اخلال‌گران زیادی در بازار ارز دستگیر شده‌اند که تعدادی از آن‌ها به صراحتا به هدف و برنامه‌شان برای ایجاد اخلال در بازار ارز اشاره کرده‌اند.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به بسته ویژه دولت برای کنترل ارز عنوان کرد که آثار مثبت اجرایی شدن این بسته به زودی در جامعه احساس خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: در این جلسه همچنین سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی ودارایی گفت که اخلال‌گران زیادی در بازار ارز دستگیر شده‌اند که تعدادی از آن‌ها به صراحتا به هدف و برنامه‌شان برای ایجاد اخلال در بازار ارز اشاره کرده‌اند.

سلیمی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی نیز مطالبی را مطرح و عنوان کرد که اختیارات کافی باید برای رئیس کل بانک مرکزی وجود داشته باشد تا بتواند مدیریت مناسب را انجام دهد.

وی افزود: در این جلسه تعدادی از نمایندگان هم در سخنرانی‌های خود ضمن انتقاد از وضعیت موجود در بازار ارز خواستار اقدامات جدی دولت برای کنترل این نوسانات شدند.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: نمایندگان در صحبت‌های خود عنوان کردند که آقای فرزین از اختیارات لازم برای انجام امور برخوردار است و اختیارات آقای فرزین نسبت به رؤسای قبلی بانک مرکزی هم بیشتر شده است و اگر دولت با محدودیت مانع و یا خلأ قانونی هم مواجه است، مجلس آمادگی دارد تا با تصویب قانون این موانع را رفع کند و به طورکل آمادگی هرگونه همکاری با دولت برای بهبود اوضاع بازار ارز دارد.

کمیته مشترک دولت و مجلس تشکیل می‌شود

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس نیز گفت: دولت تدابیری، چون تشکیل بازار مبادله ارزی را انجام داده و تصمیماتی هم برای بازگرداندن دلار‌های ناشی از صادرات فولاد و پتروشیمی اتخاذ شده است.

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی، گفت: از اولین ساعات امروز مجلس جلسه‌ای غیرعلنی با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی درباره تحولات بازار ارز برگزار کرد.

وی بیان کرد: در ابتدا رئیس بانک مرکزی گزارشی از وضع موجود و تدابیری که برای کنترل بازار ارز اتخاذ شده است، ارائه کرد. سپس وزیر اقتصاد، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و چند نفر از نمایندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند. مخبر یکسری مطالب را درباره وضعیت اقتصادی کشور مطرح و بعد هم رئیس مجلس جمع بندی کرد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مطابق با مباحث مطرح شده در این جلسه باید گفت که فضای روانی شدیدی بر بازار ما حاکم شده و بر پارامتر‌های واقعی اقتصاد غلبه کرده است. یعنی به جای مباحث حقیقی و اقتصادی بیشتر بعد روانی کار‌ها را جلو می‌برد.

نقدعلی تاکید کرد: دولت تدابیری، چون تشکیل بازار مبادله ارزی را انجام داده است و تصمیماتی هم برای بازگرداندن دلار‌های ناشی از صادرات فولاد و پتروشیمی اتخاذ شده است که این کار‌ها برای کنترل بازار ارز است. همچنین مقرر شد کمیته مشترکی بین مجلس و دولت تشکیل شود و تدابیر لازم برای کنترل بازار ارز به صورت هماهنگ بین مجلس و دولت در نظر گرفته شود.

آصفری: پیگیری تحویل ارز حاصل از صادرات صندوق‌های بازنشستگی، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و … به بانک مرکزی

نایب رییس کمیسیون شورا و امور داخلی کشور از تشکیل کمیته مشترک شش نفره در جلسه غیرعلنی مجلس برای پیگیری تحویل ارز حاصل از صادرات صندوق‌های بازنشستگی، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و … به بانک مرکزی خبر داد.

محمد حسن آصفری در رابطه با حضور تیم اقتصادی دولت در مجلس گفت: جلسه غیرعلنی امروز مجلس با حضور معاون اول، وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی برگزار شد و نمایندگان دولت توضیحاتی در بازار ارز به مجلس ارائه دارند. این افراد در توضیحات خود تاکید داشتند مشکلی برای ارز ندارند ارزی که پیش بینی کرده بودیم به همان مقدار محقق شده و در اختیار تولیدکنندگان و کسانیکه نیاز به واردات برخی کالا‌ها دارند، گذاشته شده لذا مشکلی از جهت واردات نیست. در حوزه ایجاد سامانه مبادله ارز و طلا در راستای تامین ارز مردم نیز تیم دولت بیان داشتند که به هر مقداری که نیاز باشد چه در حوزه دارو و بیماران و چه در خصوص دانشجویان و مسافرت‌های خارجی و … مشکلی وجود ندارد و افراد می‌توانند درخواست هایشان را ارائه دهند تا در اختیارشان گذاشته شود.

این نماینده تاکید کرد: قرار شد کمیته‌ی شش نفره از دولت و مجلس جهت برنامه ریزی مدون و پیگیری تحویل ارز حاصل از صادرات صندوق‌های بازنشستگی، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان، نیرو‌های مسلح و… به بانک مرکزی تشکیل شود.

وی افزود: همه‌ کسانیکه از امکانات دولت استفاده می‌کنند و کالا‌هایی صادر می‌کنند باید ارزشان در بانک مرکزی بنشیند چرا که بانک مرکزی متولی تصمیم گیری در حوزه‌ ارزی است و باید در این حوزه اقدام کند.

آصفری در پاسخ به این سوال که جلسه غیرعلنی مجلس برای نمایندگان قانع کننده بود گفت: دولت باید سناریوی جدیدی را مدون کند که تاثیرش را در بازار ارز و کالا‌های اساسی داشته باشد و بتواند قیمت کالا‌های اساسی مردم را پایین بیاورد و جلوی افزایش قیمت کالا‌های اساسی مردم را بگیرد. این موضوع نیز از طرف نمایندگان در جلسه غیر علنی امروز مطرح شد.

نویسنده : تصنا | منبع خبر : تجارت نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.