امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 13 April , 2024
امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ - 5 شوال 1445
شناسه خبر : 1425
  پرینتخانه » اقتصاد کلان تاریخ انتشار : 29 می 2023 - 11:29 | 306 بازدید | ارسال توسط :

تورم ۸۴ درصدی اقلام خوراکی و هتل

اواخر هفته گذشته بود که مرکز آمار ایران، گزارش نرخ تورم مربوط به اردیبهشت سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد. گزارشی که بر اساس آن، نرخ تورم سالانه در دومین ماه سال جاری معادل ۴۹.۱ درصد ثبت شد و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به ۵۴.۶ درصد رسید. همچنین نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ماه نیز […]

تورم ۸۴ درصدی اقلام خوراکی و هتل

اواخر هفته گذشته بود که مرکز آمار ایران، گزارش نرخ تورم مربوط به اردیبهشت سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد. گزارشی که بر اساس آن، نرخ تورم سالانه در دومین ماه سال جاری معادل ۴۹.۱ درصد ثبت شد و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به ۵۴.۶ درصد رسید. همچنین نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ماه نیز معادل ۲.۸ درصد رقم خورد.

اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که گروه هتل و رستوران با ثبت تورم نقطه به نقطه ۸۴ درصدی در اردیبهشت ماه، بیشترین افزایش قیمت در اردیبهشت ماه را ثبت کرده است.

گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار را می‌توان از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد که یکی از مهم‌ترین آنها، تورم کالاها و خدمات مصرفی در گروه‌های گوناگون است. موضوعی که نشان می‌دهد که سطح عمومی قیمت‌ها در هر بخش از کالاها و خدمات به چه میزان دستخوش تغییر شده‌اند.

تورم ۸۴ درصدی در گروه هتل و رستوران !

بررسی تورم نقطه به نقطه در گروه‌های مختلف کالاها و خدمات نشان می‌دهد که گروه هتل و رستوران در اردیبهشت ماه ثبت رقم ۸۴ درصد، بیشترین تورم نقطه به نقطه را تجربه کرده است. این بدان معنی است که خانوارهای کشور باید به طور میانگین ۸۴ درصد بیشتر از اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برای استفاده از خدمات هتل و رستوران یکسان هزینه کنند.

در رده بعدی گروه خوراکی و آشامیدنی‌ها قرار دارند که تورم نقطه به نقطه ۷۶.۱ درصدی را ثبت کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه گروه حمل و نقل نیز به ۵۸.۲ درصد رسید.

از سوی دیگر اما گروه ارتباطات با ثبت تورم نقطه به نقطه ۲۳ درصدی، کمترین رشد قیمت در یک سال اخیر را تجربه کرده است. پس از آن نیز گروه‌های آموزش و همچنین مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه را در اردیبهشت ماه رقم زده‌اند.

تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات در اردیبهشت ۱۴۰۲

تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات در اردیبهشت ۱۴۰۲

تورم سبزیجات و حبوبات منفی شد

بررسی افزایش قیمت‌ها در اردیبهشت ماه نشان می‌دهد که گروه‌های مختلف کالاها و خدمات در تورم ماهانه وضعیت متفاوتی دارند. طبق آمار مرکز آمار ایران، گروه دخانیات با تورم ۶.۴ درصدی، بیشترین تورم ماهانه را رقم زده‌اند و پس از آن گروه‌های بهداشت و درمان و انواع گوشت قرمز و سفید با تورم ماهانه ۶.۳ درصد و ۵.۹ درصدی قرار دارند.

با این وجود بررسی کمترین میزان تورم‌های ماهانه حاکی از آن است که گروه سبزیجات و حبوبات تورم منفی ۴.۶ درصدی را تجربه کرده‌ است. روغن‌ها و چربی‌ها با ۰.۶ درصد و آموزش با ۰.۸ درصد نیز دیگر بخش‌ها با کمترین تورم ماهانه به‌شمار می‌روند.

تورم ماهانه کالاها و خدمات در اردیبهشت ۱۴۰۲

تورم ماهانه کالاها و خدمات در اردیبهشت ۱۴۰۲

نویسنده : تصنا | منبع خبر : تجارت نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.