امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 17 April , 2024
امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳ - 9 شوال 1445
شناسه خبر : 2068
  پرینتخانه » مسکن و راه تاریخ انتشار : 21 اکتبر 2023 - 20:41 | 487 بازدید | ارسال توسط :

انتشار آمار مسکن بعد از حدود ۱۰ ماه / تورم ۸۴ درصدی بخش مسکن!

مرکز آمار در تازه ترین گزارش از تحولات بخش مسکن اعلام کرده است که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران طی بازه شهریورماه امسال به ۷۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسیده است. در همین حال، مرکز آمار، تعداد معاملات ثبت شده در مناطق ۲۲گانه شهر تهران را ۳۰۰۸ فقره اعلام کرده که نشان می‌دهد، […]

انتشار آمار مسکن بعد از حدود ۱۰ ماه / تورم ۸۴ درصدی بخش مسکن!

مرکز آمار در تازه ترین گزارش از تحولات بخش مسکن اعلام کرده است که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران طی بازه شهریورماه امسال به ۷۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسیده است.

در همین حال، مرکز آمار، تعداد معاملات ثبت شده در مناطق ۲۲گانه شهر تهران را ۳۰۰۸ فقره اعلام کرده که نشان می‌دهد، بازار مسکن در رکودی‌ترین حالت خود قرار گرفته است.

از آذرماه سال گذشته تا کنون، بانک مرکزی و مرکز آمار، هیچ داده روشنی از تحولات بخش مسکن منتشر نکرده بودند و انتشار آمار مسکن تنها به گزارش‌های تورم عمومی که توسط مرکز آمار منتشر می‌شود، محدود شده بود. با این حال، امروز مرکز آمار ایران، در گزارشی جداگانه، داده‌های تحول بخش مسکن در شهریورماه ۱۴۰۲ را منتشر کرده است.

کاهش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. بر این مبنا، در شهریورماه ۱۴۰۲، تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ١,٧- درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (۰٫۷- درصد)، ۱ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. بر اساس گزارش مرکز آمار، در شهریورماه ۱۴۰۲، تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٧٥,٢ درصد رسیده است. به این ترتیب، تورم نقطه به نقطه مسکن در این ماه در مقایسه با ماه قبل (٨٤.١ درصد) ٨.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. بر این اساس، نرخ تورم سالانه شهریورماه ۱۴۰۲ آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٨٣,٩ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٨٢ درصد)، ١.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

قیمت خانه در منطقه یک ۱۵۹ میلیون تومان!

بر اساس گزارش مرکز آمار، در شهریورماه ۱۴۰۲ همچنین، متوسط وزنی و حسابی قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در شهر تهران به ترتیب به ۸۰ میلیون و ۸۳۸ هزار و ۷۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسیده است. این گزارش متوسط قیمت مسکن در مردادماه را نیز ۷۹ میلیون و ۱۹۹ هزار تومان اعلام کرده است.

انتشار آمار مسکن بعد از حدود 10 ماه / تورم 84 درصدی بخش مسکن!

متوسط وزني قيمت فروش يك متر مربع آپارتمانهاي مسكوني و تعداد معاملات شهر تهران به تفكيك منطقه– شهريور 

گفتنی است در این ماه، منطقه یک با متوسط وزنی قیمت ۱۵۷ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان، بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ۴۱ میلیون و ۵۰۱ هزار تومان، کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢گانه شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند.

نویسنده : تصنا | منبع خبر : تجارت نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.