امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 20 April , 2024
امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ - 12 شوال 1445
شناسه خبر : 1971
  پرینتخانه » مسکن و راه تاریخ انتشار : 11 سپتامبر 2023 - 14:12 | 452 بازدید | ارسال توسط :

آرامش نسبی در بازار مسکن / اثرگذاری مناسب سامانه املاک و مستغلات در ثبات بازار

کاهش قدرت خرید متقاضیان و از سوی دیگر درگیر شدن بازار مسکن با بازارهای موازی که این بازارها هم با رکود مواجه هستند باعث شده است که بازار مسکن به ویژه بازار اجاره مسکن کمی آرام شود. بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که قیمت‌های اجاره در برخی از مناطق به ثبات رسیده که به […]

آرامش نسبی در بازار مسکن / اثرگذاری مناسب سامانه املاک و مستغلات در ثبات بازار

کاهش قدرت خرید متقاضیان و از سوی دیگر درگیر شدن بازار مسکن با بازارهای موازی که این بازارها هم با رکود مواجه هستند باعث شده است که بازار مسکن به ویژه بازار اجاره مسکن کمی آرام شود.

بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که قیمت‌های اجاره در برخی از مناطق به ثبات رسیده که به گفته کارشناسان این امر ناشی از اثرگذاری سامانه املاک و مستغلات در این بازار بوده است‌.

با نزدیک شدن به پایان  فصل اوج جابه جایی ها و نقل وانتقالات مسکن، بازار اجاره رو به آرامش رفته و بسیاری از هیجانات کاذبی که از ابتدای فصل تابستان این بازار درگیر آن بود کاهش یافته است.

به گفته بسیاری از مستاجران در برخی از محلات جنوب و جنوب غرب تهران که در ابتدای تیر ماه قیمت های اجاره به بیش از ۵ تا ۶ میلیون تومان رسیده بود در حال حاضر قیمت ها دیگر افزایش نداشته که این امر می تواند حاکی از ثبات و شروع روند کاهشی قیمت ها باشد. از سوی دیگر دولت با راه اندازی سامانه املاک و مستغلات که مستاجران بتوانند قراردادهای اجاره خود را در آن منعقد کنند، توانست دست بسیاری از مشاوران املاک را در گران کردن اجاره مسکن کوتاه کند.

در همین رابطه آسایی یکی از مستاجران که در منطقه ۱۳ تهران ساکن است به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در ابتدای تیر ماه قصد جابه جایی واحد مسکونی خود را داشتیم اما به هر مشاور املاکی که مراجعه می کردیم قیمت هایی از ۵۰۰ میلیون تومان رهن کامل یا ۴۰۰ میلیون ماهی ۵ میلیون تومان برای یک واحد ۶۰ متری مطرح می‌کردند و با توجه به آنکه عجله ای هم برای جابه جایی نداشتیم صبر کردیم شاید کمی بازار اجاره آرام شود. در حال حاضر که به بنگاه های املاک مراجعه می کنیم خوشبختانه بخشی از گرانی بازار اجاره مسکن کاهش یافته است و قیمت ها در بسیاری از محلات دیگر افزایشی نیست.

او می گوید: دول امسال با راه اندازی سامانه املاک و مستغلات توانسته است بخش زیادی از نگرانی مستاجران را برطرف کند و دیگر نیازی نیست که هر بار برای دریافت کد رهگیری و پرداخت کمیسیون به مشاوران املاک مراجعه کنیم.

راه اندازی سامانه املاک و مستغلات و عرضه بیشتر واحدهای مسکونی در جهت آرامش بازار

در همین رابطه ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران هم در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بازار مسکن در شرایط کنونی با راه اندازی سامانه املاک و مستغلات و همچنین تزریق واحدهای مسکونی به بازار با کاهش قیمت روبرو شده است و خوشبختانه قیمت ها در بسیاری از مناطق استان تهران شکسته شده است.

او می گوید: کاهش قدرت خرید متقاضیان و از سوی دیگر درگیر شدن بازار مسکن با بازارهای موازی که این بازارها هم با رکود مواجه هستند باعث شده است که بازار مسکن به ویژه بازار اجاره مسکن کمی آرام شود.

همچنین فرشید ایلاتی کارشناس مسکن هم به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بازار مسکن و اجاره در نیمه دوم سال همزمان با ورود واحدهای مسکونی که در قالب طرح نهضت ملی مسکن  با روند تثبیت قیمتی مواجه می شود.

او ادامه داد: به طور قطع افزایش تولید مسکن و عرضه آن به بازار و همچنین همکاری تمامی دستگاه ها در بهبود وضعیت روند تولید مسکن می تواند زمینه ساز رونق در بازار مسکن و در نتیجه بهبود وضعیت این بازار شود.

اخیرا  هم شیریجیان معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرده است: همزمان با کاهش نرخ تورم در کشور و مدیریت نقدینگی در اقتصاد شاهد کاهش قیمت ها در بسیاری از بازارها به ویژه بازار مسکن و خودرو هستیم.

نویسنده : تصنا | منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در تصنا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.