رژیم صهیونیستی و آمریکا دو قطب اصلی دفتر ویژه ضدایرانی در باکو

سرویس جهان مشرق - درزمانی که روابط آمریکا و شوروی قطع‌شده بود و آمریکایی‌ها در داخل شوروی امکان فعالیت نداشتند، "ریگا" ( پایتخت لتونی، شهری توریستی باسابقه و شهرت امنیتی و سیاسی) را به‌عنوان مرکزی برای جاسوسی، انجام عملیات روانی و امنیتی و اقدامات نظامی علیه شوروی انتخاب کردند. آن روزها پایگاه ریگا یک محل دیدبانی برای کسب اطلاعات و رؤیت تحرکات نظامی و امنیتی شوروی به‌حساب می‌آمد.

 پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و با آشکار شدن فعالیت احزاب و گروه‌هایی مانند توده و فدایی خلق به نفع شوروی، صدها تن از وابستگان این احزاب و گروه‌ها به باکو رفتند.‌ فلذا دولت شوروی با سازمان‌دهی ایرانی‏‌های ساکن در جمهوری آذربایجان (به‌ویژه باکو) از آن‌ها در امورات گوناگون ضد ایرانی، از جاسوسی گرفته تا کارهای رسانه‌‏ای و تبلیغی و اقدامات تحقیقی استفاده کرد .پس از فروپاشی شوروی و روی کار آمدن سیستمی غرب‌گرا، ضد اسلامی و ضد ایرانی در باکو، اسرائیل و آمریکا میراث برجای‌مانده از شوروی را در اختیار گرفت. در اوایل سال ۱۳۹۰ بود که دفتر ویژه ضد ایرانی برای اجرای طرح ریگا علیه ایران به‌طور رسمی و با اعلام آشکار مقامات اطلاعاتی-امنیتی اسرائیل و امریکا و حمایت مقامات سیاسی رژیم حاکم بر جمهوری آذربایجان در شهر باکو تأسیس شد. هدف اصلی این دفتر تحریک و تقویت احساسات جدایی طلبی اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران بود.

 از سال‌های گذشته همواره تجزیه ایران یا همان ایران کوچک در دستور کار لابی‌های صهیونیستی و دشمنان ایران‌زمین قرار داشته است . برناد لوئیس انگلیسی در دوران پهلوی برای اولین بار نقشه تجزیه کشور ایران را به چند منطقه و یا کشور کوچک ارائه کرد. البته بعدها نقشه‌های دیگری توسط رالف پیترز و حتی نقشه وزارت دفاع آمریکا در مورد تجزیه ایران ارائه شد که امروزه هم دشمنان ایران سعی دارند تا این طرح و نقشه تجزیه ایران را پیدا سازی کنند. بر اساس این نقشه ایران باید به ۵ کشور کوچک کردستان ، خوزستان ، آذربایجان ، بلوچستان و فارستان یا همان ایران مرکزی تقسیم شود.

با توجه به نزدیکی زبانی و نژادی جمهوری آذربایجان به استان‌های شمال غرب ایران ، باکو بهترین جای ممکن برای آغاز یک چنین فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه‌ای (طرح ریگا) بود. پس از روی کار آمدن خاندان علی‌اف در آذربایجان و گرایشات شدید این خاندان به غرب و نظام سکولار ، باعث شد تا از همان ابتدای تأسیس جمهوری آذربایجان ، سیاستمداران صهیونیستی توجه ویژه و مخصوصی به این کشور داشته باشند. با در نظر گرفتن سلیقه و تفکرات خاندان علی‌اف ، وارد شدن اسرائیل به این کشور چندان مشکل و دور از دسترس نبود.

اسرائیل و امریکا از حضور در جمهوری آذربایجان و تأسیس این دفتر دو هدف اصلی و مهم را دنبال می‌کنند:

اول اینکه  مانع نزدیک شدن مردم شیعه این کشور به مردم و دولت ایران بشوند و دوم اینکه آذربایجان را با توجه به هم‌مرزی با ایران به پایگاه برای فعالیت‌های جاسوسی و خرابکارانه علیه ایران تبدیل نمایند. سازمان جاسوسی اسرائیل موصاد از زمان ریاست جمهوری ایلچی بیگ در این کشور حضورداشته است. بعد از دروان ریاست جمهوری حیدر علی‌اف و روی کار آمدن علی‌اف پسر(الهام) روابط اسرائیل با این جمهوری وارد مرحله جدیدی شد.

صهیونیست‌ها وقتی‌که متوجه شدند الهام علی‌اف گرایشات شدیدتری (به نسبت پدرش) به غرب و اسرائیل دارد فرصت را مناسب شمرده و سعی در گسترش همه‌جانبه روابط نظامی امنیتی ، سیاسی کردند. پیرو سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا و اسرائیل و نوع نگرش خاندان علی‌اف به ایران که از گرایشات و علاقه‌مندی مردم شیعه آذربایجان به رهبریت و مرجعیت شیعی ایران بیم داشتند به فکر تأسیس دفتر یا بنیادی برای مبارزه با هویت شیعی مردم در جمهوری آذربایجان افتادند.

با این هدف بنیادی به نام بنیاد حیدر علی‌اف تأسیس گردید. سرپرستی این بنیاد به عهده همسر رئیس‌جمهور خانم «مهربان علی آوا » گذارده شد. این بنیاد با آزادی عملی که در اختیار آن گذاشته‌شده بود، زیرساخت‌های فرهنگی و پرورشی این جمهوری و قشر جوان جامعه را هدف قرار گرفت. با یک تغییر بنیادین در سیستم آموزش‌وپرورش این کشور تلاش برای تغییر هویت شیعی در آذربایجان و گسترش فرهنگ و هویت غربی آغاز گردید تا نسل جدید این کشور را از فرهنگ و هویت اصلی خود که مسلمان و شیعه بودن است دور بکنند.

در ظاهر این بنیاد برای حفظ و گسترش یاد و خاطره حیدر علی‌اف (رئیس‌جمهور فقید) تأسیس گردید ولی هدف اصلی آن مبارزه با هویت شیعی و گسترش تفکرات سکولار خاندان علی‌اف در میان جوانان جامعه است. البته استفاده از محققان و پژوهشگران مکتب سکولار برای تحریف حقایق و واقعیت‌های تاریخی و بومی این جمهوری از دیگر اقدامات خاندان علی‌اف با عناوین عامه فریبی همچون " گسترش فرهنگ و رسوم ملی بومی آذربایجان ، اعتبار بخشیدن به هویت آذری‌ها " و ... در راستای مبازره و از بین بردن هویت شیعی مردم آذربایجان و تولید یک هویت جعلی و ساختگی برای مردمان کشورش است.

در کنار این نوع اقدامات که با حمایت بی‌دریغ اسرائیل در داخل خاک این کشور و باهدف شیعه ستیزی انجام می‌گیرد؛ اقدامات دیگری هم برای زشت جلوه دادن چهره ایران و دولتمردان ایرانی در حال انجام است.  اقداماتی همچون جعل و تحریف واقعیات تاریخی ، قهرمانانه نشان دادن اشغال اراضی و خاک ایران توسط روس‌ها ، نسبت دادن حمایت و تجهیز ارمنستان از سوی ایران در مقابل ارتش آذربایجان ، تبلیغات گسترده در رسانه‌های داخلی و نشان دادن رژیم صهیونیستی به‌عنوان دوست وهم پیمان واقعی جمهوری آذربایجان و کشوری که در جنگ با ارمنستان و مسئله قره‌باغ از دولت علی‌اف حمایت مادی و معنوی کرده است.

دولتمردان آذربایجان با این‌گونه اقدامات سعی دارند چهره نامشروع و اسلام‌ستیز اسرائیل را که مردم آذربایجان برای خود دشمن می‌دانند به چهره‌ای محبوب و دوست داشتی در میان مردم این کشور تبدیل کنند و ایران را دشمن واقعی مردم آذربایجان نشان دهند؛ درحالی‌که علاقه مردم آذربایجان به دوستی و نزدیکی با شیعیان ایران بسیار زیاد است.

تقریباً هرساله همایش‌هایی  با حضور چهره‌های مطرح پان ترکیستی و مخالف جمهوری اسلامی ایران در باکو برگزار می‌شود که جمهوری آذربایجان با پوشش عناوین و اصطلاحات حقوق بشری مانند نشست هم‌اندیشی مخالفان ، حمایت از حقوق اقلیت‌ها و یا به بهانه حمایت از فرهنگ و هنر و ... از آن یاد می‌کند.

در این میان تأسیس دفتر ویژه ضد ایرانی در باکو ازجمله اقدامات اساسی در راستای جنگ روانی جمهوری آذربایجان و متحدان غربی‌اش علیه ایران است. این دفتر یک مرکز اطلاعاتی و کانون جنگ روانی است که به جذب ،سازمان‌دهی و آموزش نیروها برای جاسوسی ، ایجاد اغتشاش و شرکت در جنگ روانی و رسانه‌ای علیه ایران می‌پردازد. بیشتر مقامات رده‌بالای دولتی آن‌گونه که در رسانه‌های دولتی آذربایجان با هیاهو به آن اشاره می‌شود در مرکز این کانون جنگ روانی صهیونیست‌ها قرار دارند. عابد شریف اف معاون نخست‌وزیر آذربایجان و چهره‌های مشهوری همچون صمد سیدوف ، غنیره پاشایوا ، الخان پولوخوف همه شخصیت‌های که در آذربایجان ارادت  ویژه‌ای به اسرائیل داشته و دارند.

از بین بردن تمام آثار و نشانه‌های تاریخی، تمدنی، ادبی و فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان یکی دیگر از اهداف دفتر ضد ایرانی است. رژیم صهیونیستی شبکه‌ای از رسانه‌ها، ارگان‌ها و نهادهای تبلیغاتی را در جمهوری آذربایجان ایجاد کرده تا هر موضوع و مسئله مشترکی که بین جمهوری آذربایجان و ایران وجود دارد، مانند نظامی گنجوی، مصادره و تحریف شود یا این آثار مانند سنگ‌نوشته‌های فارسی مقبره نظامی گنجوی یا معماری ایرانی از بین برده شوند. در راستای این هدف ، همکاری‌های بسیار گسترده‌ای بین باکو و تل‌آویو درحال انجام است  که هدف عمده آن ایجاد جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران است.

با انحلال وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۵ میلادی، ابعاد جدیدی از همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی باکو و تل‌آویو برملا شد و مشخص گردید که طرح مشترکی بین جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی جهت گسترش فرقه‌های جعلی و ساختگی  وهابیت و بهائیت در این کشور در حال پیاده‌سازی بوده و وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان همچون پیمانکاری راه را برای  نفوذ وهابی‌های تکفیری در پوشش فعالیت‌های اقتصادی ، بازرگانی و سرمایه‌گذاری در این کشور هموار می‌کرده است.

دولت آذربایجان همسو با خواست و سیاست‌های رژیم صهیونیستی دست به  تولید و ساخت محتوای مجعول تاریخی و مصادره سلسله‌های ایرانی مانند صفویه در این کشور زده است که تماماً با ادعاهای رژیم صهیونیستی مبنی بر وجود به‌اصطلاح امپراتوری باستانی یهودی به نام «امپراتوری خزر» در سرزمینی که امروزه جمهوری آذربایجان نامیده می‌شود همسو شده است. ادعایی بی‌پایه و اساس و کاملاً خنده‌دار که عمق حماقت دولتمردان و سرسپردگی این خاندان به رژیم صهیونیستی را می‌رساند و بیانگر این است که آن‌ها حتی به فرهنگ و تمدن باستانی خود هم هیچ ارزشی قائل نیستند و برای خوشنودی اربابان صهیونیست خود حتی هویت و اصالت تاریخی خود و مردمانشان را حاضرند به زیر سؤال ببرند.

 رژیم حاکم بر جمهوری آذربایجان نه‌تنها با جمهوری اسلامی ایران سر دشمنی و عداوت دارد که با پیروی بی‌چون چرا از سیاست‌ها خواست‌های رژیم بی‌هویت صهیونیستی و جعل تاریخ و فرهنگ مردم مسلمان کشور خود بیشترین دشمنی را با ملت و مردم خود انجام می‌دهد. اکثریت شیعی بیش از ۸۰ درصدی که از کمترین حقوق ممکن در کشور خود برخوردار هستند و اجازه انجام دادن آشکار مراسمات و مناسک  مذهبی خود را ندارند وبر عکس اقلیت یهود ، در کشور آذربایجان از بیشترین حقوق شهروندی ممکنه برخوردار هستند.

رژیم صهیونیستی از همان ابتدای حضورش در آذربایجان  با یک برنامه‌ریزی بلندمدت و هدف‌دار، سعی در آموزش افراد برگزیده خود در این کشور نمود. این افراد ، آرام‌آرام وارد بدنه سیاسی دولت آذربایجان شدند و با حمایت همه‌جانبه صهیونیست‌ها رده‌های رشد و ترقی را به‌سرعت طی کرده وبه پست‌های بالای دولتی رسیدند.

سیاست‌مدارانی که امروزه آلت دست صهیونیست‌ها در کشور آذربایجان برای پیشبرد اهداف سیاسی و غیرسیاسی در این کشور هستند. دولت صهیونیستی اسرائیل در تمامی زمینه‌ها حضور پررنگ و گسترده‌ای در آذربایجان از خود نشان می‌دهد. به‌غیراز همکاری‌های نظامی ،امنیتی ، سیاسی و تجاری که به آن اشاره کردیم، درزمینه های علمی،پژوهشی، دانشگاهی ، فن‌آوری، ارتباطات ، سایبری، مهاجرت ،ورزشی ، گردشگری، تهیه دارو ، آموزش ، تبادل استاد و دانشجو ، پزشک ، خدمات مالی اعتباری –بانکی و ... با دولت آذربایجان همکاری می‌کند.

 طبق اعلام رسانه‌های خود آذربایجان بیشتر سیاستمداران و سرمایه‌داران  این کشور به‌جای سرمایه‌گذاری ، دارایی‌های خود در بانک‌های کشورهای اروپای و آمریکایی، سرمایه‌های خود را در بانک‌های فلسطین اشغالی و صهیونیست‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. میزان مبادلات تجاری جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی سالانه بیش از ۴ میلیارد دلار و ارزش معاملات نظامی این کشور به گفته  الهام علی‌اف چیزی در حدود ۵ میلیارد دلار  است و جمهوری  آذربایجان ۶۰ درصد نفت مصرفی  رژیم صهیونیستی را تأمین می‌کند.

منابع:

http://publika.az/news/nida_tehlil/۲۱۱۹۶۶.html

 http://teref.info/siyaset/۱۲۷۰۵-azerbaycani-ayetullahlara-satmaga-hazir-olan-binamuslar-fazil-mustafa-turkmen-qetliamindan-yazdi.html

http://qafqazinfo.az/news/detail/serdar-celaloglu-xomeyninin-tor-tokuntusudur-fazil-mustafa-۱۷۲۶۷۹

http://www.moderator.az/news/۱۹۶۴۹۷.html

http://musavat.com/news/tehranin-rusiyadaki-anti-azerbaycan-sebekesi-ilginc-faktlar_۴۷۶۴۲۶.html

https://www.azadliq.org/a/ashura-ushaq-hicab/۲۸۷۷۱۳۷۲.html

http://www.moderator.az/news/۱۹۰۳۹۷.html

http://axar.az/news/yazarlar/۲۰۰۱۲۶.html

http://musavat.com/news/tehrandan-۲-antiturk-qerari-abs-sanksiyalari-azerbaycani-da-vurdu_۴۶۰۵۳۱.html

https://azertag.az/xeber/۱۰۸۰۳۶۳

http://musavat.com/news/guneyciler-abs-iran-munasibetlerinin-keskinlesmesinden-narahatdir_۴۴۷۸۶۹.html

http://olke.az/news/detail/butov-azerbaycan-reallasirmi-azerbaycanli-alimden-iddia-۹۲۴۳۵

turkustan.info/۲۰۱۷/۰۵/۱۵/simurq-qusu-hec-bir-halda-turk-cografiyasindan-k%C۹%۹۹nara-cixa-bilmir/

https://apa.az/daxili_siyaset/bezi-inanclilarin-da-istiraki-urekacan-sehne-deyildi.html

bao.az/ww/product_subcategories_ba-tedbirler۲۷۹۷۲۸۳۵۵۲/product_۱۰۲۳۴۴۱۷۱۳

https://report.az/futbol/dunyanin-en-cox-turk-azarkesine-sahib-komandanin-adi-aciqlanib

www.moderator.az/news/۱۵۳۹۷۸.html

http://www.modern.az/az/news/۱۰۳۸۹۳

https://www.azadliq.info/۱۵۰۶۶.html

turknews.ca/israilin-gizli-dostu-azerbaycan

http://www.۱news.az/az/news/az-rbaycan-srail-m-nasib-tl-ri-qar-l-ql-maraqlar-v-etibarl-t-r-fda-l-q

http://kaspi.az/az/azerbaycan-israil-elaqeleri-ikiterefli-xarakter-dasiyir/

https://www.makroblog.az/a/۲۴۷۸۸۲۳۰.html

 http://teref.info/siyaset/۱۲۷۰۵-azerbaycani-ayetullahlara-satmaga-hazir-olan-binamuslar-fazil-mustafa-turkmen-qetliamindan-yazdi.html

http://qafqazinfo.az/news/detail/serdar-celaloglu-xomeyninin-tor-tokuntusudur-fazil-mustafa-۱۷۲۶۷۹

http://www.moderator.az/news/۱۹۶۴۹۷.html

http://musavat.com/news/tehranin-rusiyadaki-anti-azerbaycan-sebekesi-ilginc-faktlar_۴۷۶۴۲۶.html

https://www.azadliq.org/a/ashura-ushaq-hicab/۲۸۷۷۱۳۷۲.html

پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ -   اخبار ايران و جهان - خبر از مشرق

کلیدواژه ها  :