رشد هزار درصدی صادرات ایران در طول ۱۵ سال

به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، محمدرضا مودودی ظهر امروز در مراسم تقدیر از صادرکنندگان برتر استان قم که در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی استان برگزار شد، با اشاره به ضرورت امید بخشیدن به فعالان اقتصادی کشور اظهار کرد: باید بیش از هر زمان دیگری به فعالان اقتصادی در کشور امیدواری بدهیم.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه کشورمان رتبه‌های مطلوبی را در زمینه شاخص‌های اقتصادی در جهان ندارد، اما ایران در زمینه حجم بازار در دنیا رتبه 19 را دارد که این مساله هم یک فرصت و هم یک تهدید است، حجم واردات ایران نشان می‌دهد که هنوز ظرفیت برای تولید در کشور وجود دارد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت افزود: نباید کشورمان در زمینه صادرات تنها به بازارهای سنتی همچون عراق و افغانستان وابسته باشد، بلکه باید به سراغ بازارهای مدرن برویم و از ظرفیت‌ها در این زمینه استفاده کنیم.

مودودی با اشاره به ضرورت توجه تولیدکنندگان به بحث صادرات اظهار کرد: در گذشته تولیدکنندگان تنها به دنبال بازارهای داخلی بودند، اما اکنون توجه کردن بخش تولید ایران به بحث صادرات ضروری است و واحدهای تولیدی کشورمان باید رقابت پذیر باشند.

وی ادامه داد: در طول 15 سال گذشته میزان صادرات ایران هزار درصد رشد داشت، رقم صادرات کشورمان از چهار میلیارد دلار در سال 1380 به رقم 44 میلیارد دلار طی سال‌های اخیر رسیده است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت افزود: باید عزم ملی برای افزایش میزان صادرات در بخش‌های مختلف کشور به وجود بیاید.

مودودی با اشاره به وضعیت صادرکنندگان برتر کشور اظهار کرد: طی یک تحقیق صورت گرفته در خصوص این صادرکنندگان متوجه شدیم که تنها 40 درصد از آن‌ها در بازارهای هدف، دفتر تجاری دارند و در این بازارها تبلیغ انجام می‌دهند، تنها 20 درصد از صادرکنندگان برتر کشورمان در خارج از ایران برند صادراتی خود را ثبت کردند.

وی ادامه داد: کمتر از 300 بنگاه اقتصادی در کشور میزان صادراتشان به خارج از ایران بالای 10 میلیون دلار است، در این راستا باید بخش خصوصی کشورمان برای افزایش صادرات خودش را به روز کند.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت در پایان خاطرنشان کرد: باید مدیرانی از جنس آینده، مدیریت را در بخش اقتصادی به عهده بگیرند.

منبع: فارس

پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری آنا