برجام بهترین توافقی است که طرفین به آن دست پیدا کردند

حضور ایران در سوریه بر اساس درخواست رسمی دولت سوریه است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان،ظریف که به دعوت "انجلینو الفانو" همتای ایتالیایی صبح امروز به رم سفر کرده است، در نشست گفت وگو‌های مدیترانه، تاکید کرد: نکته جالب برجام این است که این توافق نه آن چیزی بود که ما می‌خواستیم و نه آنچه آمریکا می‌خواست، بلکه بهترین چیزی بود که می‌توانستیم به آن دست پیدا کنیم.


وی گفت: توافق هسته‌ای زمانی حاصل شد که ما به این درک رسیدیم که نمی‌توانیم به همه آنچه می‌خواهیم دست پیدا کنیم. این توافق، نه آن چیزی بود که من می‌خواستم و نه آنچه جان کری می‌خواست و نه آنچه سایر طرف‌های مشارکت کننده در مذاکرات می‌خواستند. زیبایی توافق در همین جا است که چیزی نیست که ما می‌خواستیم، بلکه چیزی است که توانستیم به آن دست پیدا کنیم. من معتقدم که برجام بهترین توافقی است که می‌شد در گذشته به آن دست پیدا کرد و یا در آینده امکان دست‌یابی به آن وجود خواهد داشت.


وزیر خارجه ایران تصریح کرد، کسانی که در جریان مذاکرات حضور نداشته‌اند اکنون تصور می‌کنند که با «طرحی معجزه‌آسا» می‌توانند وارد شده و به توافقی بهتر دست پیدا کنند.


ظریف با اشاره به اینکه برخی از کشور‌های منطقه درصدد تامین منافع خود به بهای زیان سایر کشور‌ها هستند، گفت: آن‌ها همچنان دست به انتخاب‌های غلط می‌زنند.


ظریف بدون اشاره به نام کشوری خاص تصریح کرد: آن‌ها از صدام حسین در برابر ایران حمایت کرده و تلاش کردند ایران را از منطقه حذف کنند. بعداً از طالبان حمایت کردند. بعد از داعش، النصره و دیگران حمایت کردند. ما خواستار مشارکت همه طرف‌ها برای تضمین امنیت و ثبات در منطقه هستیم.


ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی در منطقه تصور می‌کنند که می‌توانند به جای تعامل با همسایگان با خریداری سلاح، امنیت بخرند. این به نفع همه است که با همکاری یکدیگر، منطقه خاورمیانه را به مکانی امن برای زندگی تبدیل کنند.


وزیر خارجه ایران افزود: عربستان سعودی، تمامی گزینه‌های برای آتش‌بس و صلح در سوریه و یمن را رد کرده است.انتهای پیام/

پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری میزان