نگرانی بابت افزایش چندمصرفی مواد مخدر در بین معتادان/استان‌های پرمصرف و کم‌مصرف مواد مخدر

محسن روشن پژوه در گفت‌وگو با خبرنگار شهری و رفاهی خبرگزاری فارس گفت: براساس پیمایش ملی شیوع شناسی اعتیاد که در کشور انجام شد و 61 هزار نفر در گروه سنی 15 تا 64 سال در این طرح مورد سنجش قرار گرفتند، شیوع مصرف به سه دسته کم، متوسط و پر مصرف دسته بندی شد.

وی افزود: براساس این تقسیم بندی، اغلب استان‌های کشور در دامنه کم و متوسط شیوع مصرف موادمخدر قرار می‌گیرند و عمده استان‌های کشور دارای شیوع شبیه به هم بوده و 11 استان کشور کم شیوع هستند.

روشن پژوه در ادامه اعلام کرد: بر اساس این پژوهش استان‌های خوزستان، گلستان، کرمان و سیستان و بلوچستان پر مصرف ترین استان‌های کشور هستند.

وی ادامه داد: استان تهران دارای شیوع متوسط و استان‌های اردبیل و یزد نیز در گروه کم شیوع‌ها قرار دارند.

روشن پژوه گفت: قبل از این پیمایش، نتایج شیوع شناسی  سال ۹۰ نشان داد که کشور از لحاظ میزان شیوع به سه دسته کم، متوسط و پر شیوع با نرخ شیوع متوسط 2.7 تقسیم بندی و بر اساس آن استان‌های کرمان، مازندران، خوزستان و سیستان و بلوچستان پر شیوع، تهران، البرز و خراسان متوسط شیوع و استان‌های اصفهان، زنجان، یزد و چهارمحال و بختیاری نیز کم شیوع شناسایی شدند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: آنچه در حال حاضر اهمیت زیادی دارد و با توجه به نتایج این پیمایش نگران کننده بوده افزایش روند چند مصرفی در کشور است.

وی تصریح کرد: میزان مصرف چند مواد مخدر و محرک در میان مصرف کنندگان کشور در حال افزایش است و نتایج این پیمایش نشان داده است که عده‌ای از مصرف کنندگان تنها یک ماده مخدر و یا محرک را مصرف نکرده و حتی سه ماده را نیز به طور همزمان با هم مصرف می‌کنند و حتی شاهد مصرف همزمان مخدر، محرک و الکل با یکدیگر در میان مصرف کنندگان هستیم که این مسئله نگران کننده است.

انتهای پیام/

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری فارس

کلیدواژه ها  :