داغ امام حسین(ع) البرز را فراگرفت/ زمانی برای تجدید عاشقی با سیدالشهدا

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، هم‌زمان با نهمین روز از ماه محرم که تاسوعا حسینی نامیده می‌شود استان البرز هم چون سایر مناطق شیعه‌نشین کشور عزاداری امام حسین (ع) و اهل‌بیت وی را از برگرفتند.

در البرز نیز هم چون طشت گذاری، برپا کردن تکیه حسینی، ایستگاه‌های صلواتی، تعزیه، نمایش مذهبی، سینه‌زنی و زنجیرزنی، علامت کشی و نخل برداری از برنامه‌هایی است که جوانان شرایط و امکانات لازم را پیش از آغاز ماه محرم آماده کرده و از نخستین روز ماه محرم اجرایی می‌سازند.

از 72 ملت تا 72 سبک عزاداری در البرز

استان البرز که مهاجرپذیر به شمار می‌آید، قومیت‌ها و ملت‌های متفاوتی در خود جای داده که هر یک ‌به سبک متفاوتی به عزاداری سیدالشهدا می‌پردازند.

قوم‌های متفاوتی از شهرهای سراسر کشور در استان البرز ساکن هستند که هریک طبق سنت دیرین خود به استقبال از ماه محرم رفته و مهر تمدید بر عشق حسینی خود می‌زنند.

تمامی این برنامه‌ها البرز را معنوی‌تر از همیشه می‌کند که تنها بیانگر عشق حسین و اهل‌بیت ایشان است که در سراسر کشور حاکم است.

توزیع غذای نذری که بیشترین تعداد آن به قیمه امام حسین (ع) مربوط می‌شود و پختن حلیم و آش از دیگر برنامه‌هایی است که هرساله موردتوجه مردم قرار می‌گیرد.

رسوم به یاد امام حسین (ع) و اهل‌بیت ایشان

مراسم یاد شده طشت گذاری سنتی از آذری‌زبانان است که به یاد رود دجله و فرات و تشنه‌لبی حسین (ع) و اهل‌بیت ایشان پیش از آغاز ماه محرم برگزار می‌شود.

مراسمی در غالب شیرخوارگان حسینی از دیگر برنامه‌هایی است که به یاد حضرت علی‌اصغر (ع) انجام می‌شود و نخستین جمعه ماه محرم را به این موضوع اختصاص داده‌شده است.

گفتنی است به یاد اهل‌بیت حضرت حسین (ع) هر یک از روزهای دهه نخست ماه محرم به نام یکی از شهدای کربلا نام‌گذاری شده است و عزاداری می‌شود.

تعزیه و هنر نمایشی باهدف انتقال پیام و مفهوم عاشورا انجام می‌شود که در جای، جای استان البرز در حال اجرا است و از معروف‌ترینشان می‌توان به تعزیه شهرستان ساوجبلاغ اشاره کرد که قدمتی دیرینه دارد.

حسینیه اعظم روستای برغان هرساله شاهد حضور بسیاری از مردم است که با اجرای تعزیه مفهوم عاشورا و کربلا را برای مردم و حاضرین تبیین می‌کند.

انتهای پیام/ذ

شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری فارس

کلیدواژه ها  :