آغاز موج دوم مهاجرت جوانان کرد به اروپا
به گزارش «شيعه نيوز»، این روزها مسئله مهاجرت جوانان اقلیم کردستان عراق به خارج از کشور به موضوع اصلی رسانه‌های مختلف این منطقه تبدیل شده است. اختلافات سیاسی احزاب و جریان‌های سیاسی، بحران اقتصادی، افزایش میزان بیکاری و وضعیت نامناسب معیشتی، بسیاری از کردهای عراقی را به این نتیجه رسانیده است که عطای اقلیم را به لقای آن بخشیده و به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند. اقلیم کردستان عراق از سال 2013 با بحران اقتصادی مواجه شده است. حقوق نصف‌شده کارمندان با تاخیر چندین ماهه پرداخت می‌شود، پروژه‌های عمرانی متوقف شده و خدمات‌رسانی‌های اولیه از قبیل تامین برق مصرفی با مشکل همیشگی خود همراه است. علاوه بر بحران اقتصادی، اقلیم کردستان عراق از اختلافات و تنش‌های سیاسی نیز به دور نبوده است، دوره قانونی ریاست مسعود بارزانی چندین سال است به اتمام رسیده و احزاب سیاسی در جهت رسیدن به ساز و کار انتخاب رئیس آتی اقلیم به توافق نرسیده‌اند، پارلمان محلی اقلیم تعطیل و از ورود رئیس آن به اربیل ممانعت به عمل آمده است، تیم وزرای جنبش تغییر از کابینه نچیروان بارزانی اخراج و اختلافات با حکومت مرکزی هم کماکان لاینحل باقی مانده است. در چنین شرایطی که اقلیم با آن روبرو است و بدون توجه به شرایط حساس منطقه خاورمیانه، حزب دمکرات کردستان عراق برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان را با هدف انحراف افکار عمومی از انباشت مشکلات فوق در دستور کار قرار داده است، مسئله‌ای که در داخل اقلیم، عراق، منطقه و جهان با واکنش‌های منفی روبرو شده است. در چنین وضعیتی است که ساکنین اقلیم کردستان به ویژه جوانان راه مهاجرت به کشورهای اروپایی را در پیش گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق، سایت «چاودیر» در گزارشی به موج دوم مهاجرت اکراد عراقی به اروپا پرداخته است که متن آن به شرح زیر است:

از وطن به عنوان مادر دوم هر انسان یاد می‌شود اما مادر دوم برای ساکنین اقلیم کردستان عراق آغوش آرامی نبوده و به همین دلیل موج مهاجرت مردم دوباره از سر گرفته شده است. در حال حاضر به دلیل مشکلات و اختلافات سیاسی، بحران اقتصادی و افزایش میزان بیکاری و از همه مهمتر افق نامشخص اقلیم، مهاجرت مردم به ویژه جوانان از سر گرفته شده است. رئیس شاخه اقلیم کردستان فدراسیون پناهندگان عراق هم می‌گوید حکومت اقلیم آمار مشخصی از پناهندگان کرد ارائه نمی‌کند.

هر قاچاقچی در هفته 50 نفر را به اروپا ترانزیت می‌کند

سایت مذکور بر اساس اطلاعاتی که از یک قاچاقچی انسان دریافت کرده است، نوشته است که روزانه شمار زیادی از مردم با این فرد در تماس هستند که آنان را به کشورهای اروپایی بفرستد، مسئله‌ای که متاثر از بیزاری و ناامیدی از مرتفع شدن مشکلات کنونی اقلیم کردستان است. پناهندگان کرد از طرق ممکن خود را به ترکیه رسانیده و به صورت قاچاق روانه کشورهای اروپایی خواهند شد. گفته می‌شود که هر قاچاقچی به صورت هفتگی حداقل 50 نفر را به کشورهای اروپایی ترانزیت می‌کند.

موج دوم مهاجرت

رئیس سازمان توسعه اقتصادی اقلیم کردستان به سایت چاودیر گفته است، مسئله مهاجرت در کشورهای مختلف جهان امری طبیعی است اما آنچه که از حالت طبیعی آن خارج و به یک بحران تبدیل می‌شود افزایش شمار مهاجران و پناهندگان است. علل و عوامل زیادی برای چنین امری متصور است، از جمله: اقتصادی، شخصی، اجتماعی، فرهنگی، عدم اهتمام حکومت به وضعیت جوانان و بیکاری. جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها که در روند استخدام و یافتن فرصت شغلی حتی در بخش خصوصی هم با مشکلات زیادی مواجه هستند، حکومت اقلیم سیاست پرداخت نصف حقوق را اجرایی کرده است، بخش تولید با رکود جدی مواجه است، فارغ‌التحصیلان فنی و حرفه‌ای نیز فرصت استفاده از توانایی‌های آنها فراهم نشده و فاقد سرمایه لازم برای اعلام وجود خود هستند، همزمان اختلافات سیاسی، تعلیق پارلمان و مسئله رفراندوم هم از مسائلی است که مردم را به این نتیجه رسانیده است که شرایط مخاطره‌آمیزی است و باید به فکر چاره‌ای دیگر بود.

«حسام حکیم برزنجی» همچنین گفته است، زمانی که یک مسئول در کشور دیگری درخواست پناهندگی می‌کند به این معنی خواهد بود که در سرزمین خود امنیت نداشته و در فکر ماندن نیست و این آغازی برای سفر جوانان و پناهنده شدن در کشورهای اروپایی است.

خودداری حکومت اقلیم کردستان از ارائه آمار دقیق مهاجرت‌ها

رئیس شاخه اقلیم فدراسیون پناهندگان عراق هم به سایت چاودیر گفته است با توجه به افق نامعلوم سیاسی و حکمرانی اقلیم، نبود خدمات‌رسانی مناسب، بیکاری و تاخیر در پرداخت حقوق و ... ساکنین اقلیم کردستان مشقت‌های سفر به اروپا را به جان خریده و با امید شروع زندگی بهتر راه مهاجرت را در پیش گرفته‌اند.

«آری جلال» گفته است که بر اساس آمار وزارت گردشگری ترکیه، در نیمه اول سال جاری میلادی نزدیک به 240 هزار نفر از اقلیم کردستان عراق به این کشور مسافرت کرده‌اند که بدون شک شمار زیادی از آنان از طریق این کشور به صورت غیر قانونی راه مهاجرت به کشورهایی همچون یونان، ایتالیا و ... را در پیش گرفته‌اند، این در حالیست که شرایط اخذ پناهندگی از سوی دول اروپایی با مشکلات خاص خود همراه است.

وی اعلام کرد که آمار دقیقی از شمار پناهندگان کرد در دست نیست اما از طریق مرزهای رسمی می‌توان به آمار دقیقی از جوانان رسید که به ترکیه مسافرت کرده‌اند، متاسفانه حکومت اقلیم کردستان تمایلی به ارائه چنین آماری ندارد.

رسیدگی به مسائل جوانان

از سوی دیگر رئیس شورای جوانان اقلیم کردستان عراق گفته است که مهاجرت جوانان دلایل خاص خود را داشته و به صورت کلی از عدم توجه حکومت به حقوق جوانان در زمینه‌های گوناگون، چنین مشکلاتی در سطح جامعه پدیدار می‌شود.

«بیلان عبدالله» بر لزوم بررسی این معضل و چاره‌اندیشی آن تاکید کرده است.

گفته می‌شود که موج جدید مهاجرتی اکراد عراقی به اروپا حتی به اعضای پارلمان و مسئولین دولتی هم رسیده است. در حال حاضر صحبت از یک عضو پارلمان و یکی از مشاورین نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق به میان آمده است که درخواست پناهندگی خود را به دولت کانادا تقدیم کرده‌اند.

این در حالیست که شبکه خبری nrt در گزارشی اعلام کرده است که شماری از ساکنین سلیمانیه متاثر از شرایط کنونی اقلیم کردستان، منزل مسکونی و لوازم خانگی خود را با هدف تامین مخارج سفر و اقامت در اروپا به فروش رسانیده‌اند. در گزارش این شبکه آمده است که بازار سلیمانیه لبریز از لوازم و وسایل آندسته از افرادی است که به هر طریق ممکن سعی در فروش آنها داشته تا در تامین مخارج خود با مشکل مواجه نشوند.

بر اساس اعلام رسانه‌های اقلیم کردستان در سه سال گذشته 300 نفر از پناهندگان کرد در راه عزیمت به اروپا جان خود را از دست داده و از سرنوشت 48 نفر دیگر نیز هیچ اطلاعی در دست نیست.

چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ -   اخبار مذهبی - خبر از شیعه نیوز