برخورد اروپا با قاچاقچیان عتیقه مشتری داعش
به گزارش «شيعه نيوز»، کمیسیون اروپا می خواهد با قطع کردن یکی از مهمترین منابع مالی افراط گرایان با تروریسم مبارزه کند. این نهاد اروپایی قصد دارد با قاچاقچیان عتیقه و اشیا قیمتی که مشتریان اسلام گرایان هستند برخوردهای شدیدتری داشته باشد.

پیر مسکویسی کمیسر اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا می گوید اروپا ناگزیر است ساختار اقتصادی ترویستها را برای از بین بردن آنها، در هم بکوبد.

پیر مسکویسی می‌گوید: «این کار ما یک مبارزه ایدئولوژیک با داعش است. می دانیم که داعش منابع مالی غیرقانونی زیادی دارد. آنها سالیانه بین دو تا پنج میلیارد یورو از فروش عتیقه جات و اشیا قیمتی قدیمی سودآوری می کند. آنها از این پولها برای حملات تروریستی گسترده در پاریس و بروکسل استفاده شده است. با حمله به منابع مالی این گروه می توانیم قدرت این گروه را کاهش دهیم.»

از این پس موزه ها و گالریها ناگزیر باید برای خرید و فروش اشیا عتیقه و تاریخی از مجوزهای تحت نظارت کمیسیون اروپایی استفاده کنند.

برای فدریک لور، خبرنگار مجله پاری مچ در بروکسل این منابع مالی اجازه برنامه ریزی حملات پاریس و بروکسل را داده اند.

فدریک لور می گوید: «چپاول سایتهای باستانی توسط گروه داعش هم مهمترین منابع مالی برای هزینه و حقوق جنگجویان این گروه است و هم بطور مستقیم منبع اصلی مالی حملات تروریستی بلژیک و پاریس بوده است.»

غارت و چپاول منابع تاریخی و اشیا به جای مانده توسط گروه داعش در عراق و سوریه به شکل گسترده ای در سه سال اخیر رخ داده ست. اینترپل اعلام کرده است سودآوری خرید و فروش غیرقانونی اشیا تاریخی و عتیقه به اندازه قاچاق اسلحه برای گروههای مافیایی و تروریستی بوده است.  پیشنهاد کمیسیون بزودی توسط کشورهای عضو اتحادیه به رای گذاشته می شود.

سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ -   اخبار مذهبی - خبر از شیعه نیوز

کلیدواژه ها  :    , , ,