سازمان بنادر مانع تصویب نظارت بر شناورهای ارتش و سپاه شد

به گزارش گروه اقتصادی آنا از سازمان بنادر و دریانوردی، نود و هشتمین کمیته ایمنی دریانوردی (MSC)، از ۱۷ تا ۲۶ خردادماه امسال با موضوع ارتقای امنیت دریانوردی و جلوگیری از دزدی دریایی، استانداردهای هدفمند برای ساخت کشتی ها، ایمنی دریانوردی و تهیه دستورالعمل چگونگی اجرای زود هنگام الزامات سازمان بین المللی دریانوردی در لندن برگزار شد.

در این اجلاس که کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، دانشکده دریانوردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک و موسسه رده بندی ایرانیان به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، با بررسی اسناد و ارائه پیشنهادها به صحن علنی این اجلاس و همچنین ارائه نظرات کارشناسی در کمیته های تخصصی فرعی توسط هیئت نمایندگی ایران، چند دستاورد برای کشور در پی داشت که به شرح زیر است:

۱. سند پیشنهادی هیات ایرانی در رابطه با تهیه سرفصل های آموزش ها و آزمون های امنیت دریانوردی با تأیید تمامی حاضران در اجلاس به تصویب رسید و مسئولیت تدوین پیش نویس نمونه دوره های آموزشی جدید نیز به ایران واگذار شد.

۲. پیشنهاد فنی هیات اعزامی ایران در کارگروه تدوین استانداردهای هدفمند ساخت کشتی و ایمنی دریانوردی (GBS) به دولت یونان به عنوان میزبان اجلاس آتی کمیته بین المللی ایمنی دریانوردی جهت مشارکت در تهیه سند مشترک مورد موافقت دولت یونان و کمیته مذکور قرار گرفت.

۳. در جهت صیانت از حق جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده از کشتی‌های غیر نظامی به همراه نیروی مسلح برای حمایت از کشتی های عبوری از مناطق پرخطر دزدی دریایی، سند پیشنهادی هیات اعزامی هند با محتوای تدوین دستورالعمل اجرایی نظارتی بر این گونه کشتی‌ها که می توانست منجر به مشکلات عملیاتی و امنیتی برای اقدامات مؤثر نیروهایی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تأمین امنیت دریانوردی و جلوگیری از دزدی دریایی شود، با مخالفت جدی هیات ایرانی و ارائه توضیحات و توجیهات متقن فنی و عملیاتی تهیه شده با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان، از دستور کار اجلاس کمیته بین المللی ایمنی دریانوردی خارج شد.

سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری آنا