خودروهای بدون راننده داخل حبابی مجازی حرکت خواهند کرد

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از مهر، وسایل نقلیه خودران نه تنها زندگی انسان را ایمن‌تر می‌کنند بلکه راحتی بیشتری نیز فراهم می‌کنند.

در آینده آنها می‌توانند با کاهش ترافیک شهری، کیفیت زندگی انسان را ارتقا دهند. در همین راستا محققان سنگاپوری الگوریتم جدیدی ساخته‌اند که به کاهش ترافیک شهری کمک می‌کند. با کمک این سیستم سرعت خودروهای خوران در تقاطع ها درون یک حباب مجازی ایمن کنترل می‌شود و نیازی به توقف خودرو نیست.

گروهی از محققان آژانس تحقیقات، فناوری و علوم سنگاپور این سیستم را ساخته‌اند. آنها معتقدند با ترکیب یک «سیستم هوشمند کنترل کروز» با سیستم ارتباط میان خودروها، می‌توان از شر چراغ راهنمایی در آینده نزدیک خلاص شد.

به گفته محققان چنین سیستمی براساس «نیروی انفجار تطبیقی» فعال می‌شود. به عبارت دیگر هنگامیکه فاصله میان دو خودرو کاهش می‌یابد و آنها سد راه یکدیگر می‌شوند، نیرویی آنها را از هم دور می‌کند اما این فرایند ربطی به ترمز کردن یا کاهش سرعت ندارد. بلکه سیستم با توجه به اطلاعاتی که از سیستم ارتباطی میان خودروها نصب شده می‌تواند مسافت و سرعت آنها در تقاطع ها کنترل کند.

اطلاعات تمام خودروها وارد الگوریتمی می‌شود که ناظر بر تقاطع های خاصی است. سپس یک مسیر امن را از طریق تنظیم خودکار سرعت برای خودرو ارائه می‌کند.

محققان در آزمایش های خود حتی با شبیه سازی تقاطع های پرترافیک و پیچیده، این الگوریتم را آزمایش کردند و متوجه شدند حتی در شرایط سخت نیز انطباق سرعت کار چندان مشکلی نیست.

سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری آنا