حافظی: ضعیف‌ترین اورژانس کشور، اورژانس تهران است / تهران با کمبود ۳۷۳ پایگاه اورژانس مواجه است 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی شورای شهر تهران، رحمت الله حافظی در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران پس از ارائه گزارش توسط رئیس اورژانس کشور، ضمن تشکر از پرسنل اورژانس، اظهار کرد: کار دوستان در اورژانس بسیار سخت و حساس است زیرا هر لحظه زودتر رسیدن به بالین بیماران، جان آنها را از خطر مرگ نجات می‌دهد و این موید حساس بودن فعالیت آنها است، همچنین این پرسنل با مشکلات متعددی در مواجه بیمار و با صحنه‌هایی بعضا غیر قابل تحمل مواجه می‌شوند که تنش‌های روحی و روانی به آنها وارد می‌کند، با این وجود پرسنل اورژانس به خوبی به وظایف خود عمل می کنند.

وی ادامه داد: نقاط ضعفی در حوزه پشتیبانی اورژانس وجود دارد که آزاردهنده است، وقتی تجهیزات مورد نیاز آنان کامل و آماده باشد نیروها با تیب خاطر کارشان را انجام می‌دهند اما وقتی تجهیزات لازم وجود نداشته باشد، مواجه پرسنل با حوادث به دلیل کمبود نیرو و آمبولانس غیرقابل تحمل می‌شود و فشارهای روحی و روانی مضاعفی به نیروها تحمیل می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به تذکرش به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مردادماه سال 94، اعلام کرد: در این تذکر اعلام شد که سیستم بیسیم اوژانس قدیمی و آنالوگ است و تکنسین‌های اورژانس به خاطر سهولت کار و کمبود نیروی انسانی متقاضی انتقال به بیمارستان‌ها هستند و درخواست خروج از اورژانس را دارند.

وی ادامه داد: ضعیف‌ترین اورژانس کشور، اورژانس تهران است، همان زمان اعلام کردم آقای وزیر، قبل از اینکه اورژانس تهران دچار ایست قلبی شود کاری کنید و باید مداخله، ملاحظات و حمایت‌های لازم انجام شود. البته درخواست دیگری از وزیر بهداشت در خرداد ماه 1394 درباره بالگردها داشتم که امروز مورد درخواست رئیس اورژانس کشور بود. در حال حاضر باید بر اساس استانداردها 124 پد بالگرد داشته باشیم اما از این تعداد تنها 49 پد داریم که این‌ها نیز غیر استاندارد است، همچنین درخواست کردیم شهرداری در بلند مرتبه سازی و فضاهای عمومی که امکان فرود بالگرد در آنها وجود دارد پیش بینی لازم به عمل آورد.

حافظی با اشاره به اینکه حل بخشی از این مشکلات تصمیمات مدیریتی است، تاکید کرد: در حال حاضر تنها 11 پایگاه اورژانس در ایستگاه‌های آتش نشانی مستقر است، انتظار داریم شهرداری این مشکل را حل کند زیرا عملیاتی که در آن تیم اورژانس در کنار تیم آتش نشانی حضور داشته است، ماموریت موفقیت آمیز بوده است اما زمانی که هر تیم از پایگاه خود به محل حادثه حرکت کرده، عملیات دچار اختلال شده است. درخواست داریم بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، تمهیدات لازم برای استقرار آمبولانس‌های اورژانس 115 در ایستگاه‌های آتش نشانی فراهم شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه امکانات مدیریت شهری می‌تواند برای پایگاه‌های اورژانس تسهیل کننده باشد، گفت: بر اساس استانداردها برای هر 16 هزار نفر باید یک پایگاه اورژانس وجود داشته باشد؛ با احتساب جمعیت ثابت 8.5 میلیون نفری شهر تهران، پایتخت به 531 پایگاه اورژانس نیاز دارد که در حال حاضر 158 پایگاه موجود است و 373 پایگاه از استانداردها عقب است.

وی ادامه داد: پایگاه‌های اورژانس فضای زیادی را نمی‌خواهند و می‌توان از امکانات مدیریت شهری برای توسعه پایگاه‌های اورژانس به منظور ارایه خدمات بهتر به مردم استفاده کرد.

حافظی همچنین اعلام کرد: شورای شهر مصوبه‌ای در سوم اسفند 93 مبنی الزام شهرداری تهران به ارایه لایحه ساماندهی و یکپارچه سازی مراکز امداد و نجات در تهران داشته که دو هفته پیش و پس از گذشت بیش از دو سال، شهرداری پاسخ داده ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم و از حد توان ما خارج است.

وی ادامه داد: 11 تیر ماه جلسه مشترکی با حضور کمیسیون‌های شورای شهر و اورژانس خواهیم داشت، از شهرداری نیز معاونت خدمات شهری و برنامه ریزی، اداره کل سلامت، شرکت شهر سالم حضور خواهند داشت تا در آن جلسه نقطه نظرات موجود در این خصوص را به جمع بندی برسانیم و به شورای شهر ارایه کنیم.

همچنین در این جلسه اعلام شد که پس از تذکر کمیسیون سلامت شورای شهر تهران، سیستم آنالوگ بیسیم اورژانس به دیجیتال ارتقا یافته است.

سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری آنا