بیانیه اردوهای جهادی در ذهن رهبر انقلاب ماندگار شد/ برخی از «آتش به اختیار» سواستفاده کردند

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دیدارهای دانشجویی رهبر معظم انقلاب همواره از جذابیت ها و حواشی خاصی برخورد بوده که تا مدت ها شاهد انعکاس بازخورد آنها در رسانه ها و جمع های دانشجویی هستیم.

 

با توجه به دیدار رمضانیه رهبر معظم انقلاب با دانشجویان، گفت‌وگویی با سیدمحمدحسن داودی، مسئول گروه جهادی صبح رویش و نماینده اردوهای جهادی که از سخنرانان این دیدار نیز بوده، انجام داده ایم؛ که مشروح آن را در ادامه می خوانیم.

 

داوودی گفت: دیدار دانشجویان با رهبرانقلاب بسیار دیدار خوبی بود. این دیدار دیداری خاص، بدیع و جذاب است که می‌تواند در زندگی هر دانشجویی اتفاق بیفتد که برای بنده نیز بسیار جالب بود.

 

وی افزود: یکی از ویژگی‌های کشور ما این است که دانشجویان در این سطح با شخص اول کشورشان می‌توانند صحبت کنند و این امتیازی است برای کشور ما؛ که فقط دانشجویان ما آن را دارند.

 

داوودی در خصوص محور سخنرانی خود در حوزه اردوهای جهادی خاطر نشان کرد: در این دیدار سعی کردم نکاتی را در خصوص اردوهای جهادی به صورت بیانیه از طرف گروه‌های جهادی به رهبر انقلاب ارائه کنم . در بیانیه جهادی حرف‌های سیاسی به آن معنی که صفر تا صد به مسائل سیاسی اختصاص داشته باشد، نبود و بیشتر بیانیه‌ای ترکیبی از مسائل سیاسی و راهکارهای اجرایی و عملیاتی مطرح شد.

 

نماینده اردوهای جهادی یادآور شد: نکته‌ای که بیانیه گروه‌های جهادی داشت، این بود که پیشنهاد عملیاتی برای کادرسازی و جانشین پروری در رده‌های مدیریتی نظام بود و اتفاقا بازخورد بسیار جالبی از رهبر انقلاب گرفتیم. وقتی که سخنرانی به اتمام رسید، ایشان در خصوص همین پیشنهاد عملیاتی و استفاده از جوانان در رده‌های مدیریتی کشور خواهش کردند که ما پیشنهاد مشخصی را مکتوب و به ایشان ارائه دهیم و در حال حاضر این پیشنهاد را با همکاری گروه‌های متعدد جهادی که در ارتباط هستیم به صورت مکتوب کامل‌تر می‌کنیم و به رهبرمعظم انقلاب ارائه خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: چند روز پس از دیدار دانشجویان، دیدار سران نظام با رهبر انقلاب برگزار شد؛ ایشان در اواسط این دیدار اشاره‌ای به دیدار دانشجویان کرده و به استفاده از جوانان در رده‌های مدیریتی و ظرفیت جوانان تاکید کردند.

 

داوودی اضافه کرد: نکته قابل توجه در دیدار رهبری با دانشجویان این بود که بیانیه اردوهای جهادی در ذهن رهبر انقلاب ماندگار شد و  نکاتی را به مسئولین نظام متذکر شدند؛ که امیدواریم تذکر ایشان برای کادرسازی نظام و بخش‌های دیگر کشور بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و بیشتر شاهد عملیاتی شدن توصیه‌های ایشان در به کارگیری جوانان باشیم چرا که هر جا از جوانان استفاده شده، نتیجه مثبتی در کشور دیده شده است؛ متاسفانه دولت خیلی به جوانان اعتماد نمی‌کند.

 

نماینده اردوهای جهادی در خصوص مطالبه رهبر انقلاب از دانشجویان جهادی گفت: برایند مطالباتی که ایشان از تشکل‌های دانشجویی داشتند، این بود که باید مشارکت اجتماعی و سیاسی تشکل‌های دانشجویی در کشور افزایش پیدا کند و افراد در کنار این نشاط، بتوانند با شجاعت و بدون محدودیت انتقاداتشان را بیان کنند و مطالبه‌گریشان را داشته باشند؛ که این خود مقدمه‌ای برای آماده شدن جوانان برای ورود آن‌ها به صحنه‌های مدیریتی خواهد بود.

 

وی در خصوص واژه آتش به اختیار که رهبری در این دیدار مطرح کردند،‌ گفت: بعد از دیدار در خصوص این فرمان رهبر انقلاب، شیطنت‌هایی توسط رسانه‌ها صورت گرفت و آنرا از موضع منافع خودشان تفسیر کردند.

 

داوودی یادآور شد: علاوه بر رسانه‌های اصلاح طلب، برخی از بدنه اصولگرایی نیز تحلیل درستی از این جمله نداشت و همین برداشت باعث شد که برخوردهای غیرمنطقی با این اصطلاح بیشتر شود. جمله‌ای که رهبر انقلاب در خصوص آتش به اختیار گفتند جمله‌ای بود که باعث استقبال همه رده‌های مردم شد و به حوزه فرهنگی و نقد آزادانه در دانشگاه‌ها برمی گشت؛ که این افراد در دانشگاه‌ها خیلی دچار مشکل نشوند و بتوانند نکات خود را مطرح کنند، نه اینکه فضای بزن درو ایجاد کنند و بی‌قانونی صورت گیرد و مجوز رفتارهای تند باشد.

 

نماینده اردوهای جهادی ادامه داد: خیلی از رسانه‌ها از واژه آتش به اختیار سواستفاده کرده و برداشت بدی از این جمله داشتند؛ این اصطلاح حساسیت برانگیزی نبود که جامعه به آن حساسیت نشان دهد.

 

نماینده اردوهای جهادی گفت: آنچه که در دیدار رهبری با دانشجویان شاهد بودیم با آنچه در رسانه‌ها منعکس شد، بسیار متفاوت بود. این دیدار، دیداری بسیار صمیمانه بود که دانشجویان فرصت کافی برای بیان دیدگاهها و مسائل خود را در حضور رهبر انقلاب پیدا کردند.

 

داوودی اضافه کرد: آنچه فکر می‌کنم جامعه به آن احتیاج دارد شجاعت و جسارت منطقی، عقلی و قانونمند ذیل ساختارهای کشور و نظام است تا بتوانیم راحت انتقاد کنیم، دست به اقدام و عمل بزنیم و این اقدام و عمل کاملا قانونمند باشد. از هیچ مانع و مسئله منفی هراس و آسیبی نبینیم و این برداشتی است که من از صحبت‌های رهبر انقلاب در خصوص اصطلاح آتش به اختیار داشتم ؛که متاسفانه تفسیر خوبی از این جمله در جامعه ایجاد نشده است.


وی در خصوص نحوه تاسیس مدرسه صبح رویش توسط گروه‌های جهادی گفت: این مدرسه اولین و تنها مدرسه تخصصی کودکان کار در کشور است که توسط گروه‌های جهادی مستقل و جوان تشکیل شده و فعالیت‌های ویژه‌ای را انجام می‌دهد.

 

داوودی اظهار داشت: حمایت‌های بسیار خوبی برای تشکیل و راه اندازی این مدرسه در تهران توسط شهرداری صورت گرفت. این مجموعه مجموعه‌ای کاملا مستقل و غیرسیاسی است و مجوزهایی توسط آموزش و پرورش، بهزیستی و وزارت کشور برای فعالیت این مدرسه صادر شده است.

 

نماینده اردوهای جهادی ادامه داد: این مدرسه در منطقه دروازه غار و منطقه ۱۷ تهران تاسیس شده و در حال حاضر ۶۰۰ نفر از کودکان کار که در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند را، تحت پوشش قرار دادیم و به این دانشجویان آموزش درسی و سبک زندگی بهتر را با الگوی رویش ارائه می‌دهیم.

 

وی یادآور شد: علاوه بر آموزش‌های درسی، این مدرسه باشگاه ورزشی، کلینیک درمانی و روان‌شناسی ویژه این دانش آموزان نیز تاسیس کرده و هم چنین حمایت‌های اجتماعی و خیریه‌ای از خانواده‌های این دانش آموزان صورت می‌گیرد.

 

داوودی یادآور شد: در این مجموعه آموزشی از متخصصان حوزه‌های مختلف دعوت به کار شده و با آن‌ها برای برطرف کردن مشکلات این دانش آموزان همکاری می‌کنیم؛ به طور کلی این مدرسه کاملا متفاوت نسبت به سایر مدارس کشور است؛ مدرسه‌ای جذاب برای دانش آموزان است که اجباری برای حضور آن‌ها نیست، اما مورد استقبال بچه‌های کار قرار گرفته است.

 

نماینده اردوهای جهادی خاطرنشان کرد: این مدرسه به عنوان یک نهاد اجتماعی موثر و به عنوان پشتیبان برای کودکان کار در تهران است. با داشتن ۴ مرکز در تهران ۳ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و به زودی سه مرکز دیگر نیز آغاز به کار خواهد کرد . درخواست‌های زیادی از استان‌ها صورت گرفته و در حال انجام مراحل مقدماتی در مراکز استان‌ها هستیم تا  آن‌ها بتوانند با استانداردهای تخصصی، الگوی رویش را پیاده کنند؛ چرا که امکان تاسیس این مراکز در استان‌ها نیز وجود دارد.

سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ -   اخبار روز - خبر از خبرگزاری دانشجو